Ostin koneeseen uuden emolevyn ja prossun (Asrock 939A8X-M ja AMD 64 3200+) . Kun asennan nuo vanhan kokoonpanon tilalle emon ja prossun , niin kone ei käynnisty edes siihen missä se normaalisti lataa windowsia (se palkki vierii siinä), vaan tulee musta ruutu jossa lukee että" ei voitu käynnistää normaalisti uusien laitteiden tai ohjelmistomuutoksien takia ......." ja sitten siinä on 5 vaihtoehtoa 3 jotain viansietotilaa , aikaisempi toimiva kok. pano sekä normaali windosin käynnistys . Kaikki vaihtoehdot vievät samaan tilanteeseen eli musta ruutu tulee koko ajan. Emon Biosiin pääsee F2 painamalla normaalisti ja se näyttää tunnistavan kaikki laitteet kovalevy,prossu, muistit jne. En ole ennen asentanut itse emolevyä tai prossua mutta noudatin kaikkia ohjeita tarkkaan voiko vika johtua jostain kytkennästä(johdoista) vai onko kyseessä joku yhteensopivuus ongelma joidenkin laitteiden kesken Koneen muut osat: 2 x 512MB DDR 266@133mhz, Ati radeon 9200SE, 300W virtalähde, IDE kiintolevy seagate barracuda 80GB.(entinen emo Asrock K7VT4A , AMD sempron 2500 vähän kellotettu). Voiko johtua siitä että emo ei tukisikaan IDE kiintolevyjä vaan pitäisi olla SATA??
Joo jälleen kerran se sama asia... eli emolevyn vaihdon jälkeen täytyy asentaa käyttöjärjestelmä uudelleen ennenkuin kone toimii kunnolla.
hmm =D. lähteekö kaikki mun tiedostot pois sieltä sitten ? vai voinko jotenki asentaa päälle? Ja voiko sen asennuslevyn tehdä itse kun on tainnut jäädä se oma tietokone liikkeeseen kun ne asens sen mulle kerran
Toi on noita laillisen windowsin hyviä puolia Muutat koneesi kokoonpanoa tarpeeksi, niin et voi enää käyttää windowsia. Pitää ilmeisesti rekisteröidä microsonnan kanssa uudestaan.
Kiireenvilkkaa hakemaan sitä asennuslevyä sieltä liikkeestä. Et voi sitä laillisesti mistään kopioida. Voit tietysti soittaa Microsoftille ja sanoa että näin pääsi käymään ja tarvit uuden cd:n. Onnistumisesta ei kylläkään mitään takeita. Kun saat cd:n voit kyllä tehdä korjausasennuksen, jonka pitäisi auttaa. perhana: Ei välttämättä. Oon pari kerta saanu windowssin käynnistymään kunnolla emon vaihdon jälkeen, mutta hidastuuhan se siitä kieltämättä aika reilusti. Yleisohje on asentaa windowssi kokonaan uusiksi emolevyn vaihdon jälkeen ja sitä oon ittekki noudattanu.