|
Comcast jarruttaa BitTorrent-liikennettä
|
|
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:
uutinen julkaistu: 20 lokakuuta, 2007
Yhdysvaltojen toiseksi suurin internet-operaattori Comcast on ollut pidemmän aikaa vastatuulessa BitTorrent-käyttäjien kanssa, joiden mielestä yritys haittaa tahallaan BitTorrent-liikennettä. Aiemmin yritys on kieltänyt kyseiset syytökset, mutta nyt asiaan on saatu todisteita, kun yhdysvaltalainen uutistoimisto Associated Press suoritti testejä, joiden perusteella näkyy selvästi, että Comcast ... [ lue koko uutinen ]
Lue uutisartikkeli kokonaisuudessaan ennen kuin kommentoit aihetta.
|
Senior Member
1 tuotearvio
|
22. lokakuuta 2007 @ 13:03 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti qwerty83: Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti stillborn: Se olisi jollain tavalla reilua ja perusteltavissa, että laskutettaisiin kaistaa käytön mukaan, ja siitä maksusta tipit tekijänoikeusjärjestöille? Eikös joku kasettimaksu perustu tähän logiikkaan?
Miten tuon toteutat? Sanotaan että vaikka suunnittelija tekee monimutkaisia 3D-mallinnuksia ja tekee työtään etätyönä? Tai haluatko maksaa esim. youtuben käytöstä tippejä tekijänoikeusjärjestöille? Haluatko maksaa esim. linuxin lataamisesta torrentina?
Oikeuden mukaista kyllä jos kaikki netin käyttäjät ovat warettajia...
laajakaistavero
Maailmassa on vikana se, että tyhmät ihmiset ovat niin varmoja kaikesta - ja älykkäät niin epävarmoja.
Bertrand Russell
|
AfterDawn Addict
1 tuotearvio
|
22. lokakuuta 2007 @ 13:11 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus:
Niin siis asiakkaan kannaltahan tuo hinta on kuitenkin aika huomattava. Halvinkin ADSL liittymä syrjäseuduilla maksaa yli 20e/kk.
Eihän asiakasta voi syyttää siitä jos operaattori myy kaistaa yli kapasiteetinsa, eikä pysty täyttämään lupauksiaan kun asiakas päättääkin ottaa yhteydestään kaiken irti. Jos operaattorilla hohkaa langat punaisena, niin pudottaa sitten kaikkien yhteyksien nopeuksia kertaluokalla, että kannattavuus paranee, tai tekee jotain että pystyy tuon lupauksensa pitämään
Ehkä 20 euroa kuussa on paljon, ehkä ei. Mutta jos tuntuu pahalta, tee oma operaattori.
Myöskin loppupeleissähän kyse ei ole siitä, etteikö operaattori kykene toimittamaan luvattua nopeutta, vaan miten sen saisi kyllin halvalla myytyä. Tietysti yksi keino olisi nostaa ylipäätään kuukausimaksuja, vai pitäisikö liittymää hankkiessa laittaa rasti ruutuun, jossa ilmoitat käyttäväsi liittymääsi p2p-liikentöintiin ja se salittaisiin, niin maksusi olisi kovempi?
|
|
coocie98
Member
|
22. lokakuuta 2007 @ 13:28 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Jos se tekisi lataamisesta laillista, niin kyllä mutta muuten tuon rahan voisi suoraan heittää, vaikka johonkin VPN palveluun. Paljon halvemmalla saa koko kaistan käyttöön.
|
|
qwerty83
Member
3 tuotearviota
|
22. lokakuuta 2007 @ 13:57 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti geru:
Niin siis asiakkaan kannaltahan tuo hinta on kuitenkin aika huomattava. Halvinkin ADSL liittymä syrjäseuduilla maksaa yli 20e/kk.
No joo kovasti menee OT:ksi, mutta kyllähän tuo hinta on tippunut rajusti kun ajattelee modeemiaikoja?! Toisekseen minun elämä ei ainakaan lopu 20e/kk nettilaskuun, vaan ennemmin autonvakuutusmaksuihin, sähkölaskuihin yms. pakolliseen. Ei siinä olen kyllä sitä mieltä, että varsinkin syrjäseuduilla missä välimatkat ovat suuria, ei olisi pahitteeksi vaikka valtio tukisi yhteyksiä jotenkin.
|
AfterDawn Addict
1 tuotearvio
|
22. lokakuuta 2007 @ 14:05 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti coocie98: Jos se tekisi lataamisesta laillista, niin kyllä mutta muuten tuon rahan voisi suoraan heittää, vaikka johonkin VPN palveluun. Paljon halvemmalla saa koko kaistan käyttöön.
Tyypilliseen tapaan taas vedät omat waretuksesi mukaan. Nyt puhutaan kaistankäytöstä ylipäätään, ei warettamisesta. Lataaminen on muuten yhä Suomessakin laillista tietyin ehdoin.
|
|
coocie98
Member
|
22. lokakuuta 2007 @ 14:15 |
Linkki tähän viestiin
|
|
VPN-yhteys on yksi tapa kiertää tuollainen rajoitin. Mieluummin maksan siitä 5e kun jonkin 20e laajakaistaveron jolla ei saa paskaakaan.
|
|
Oscar_X
Senior Member
3 tuotearviota
|
22. lokakuuta 2007 @ 20:30 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti funcom: Siis tuo jarruttaminenhan on ihan normaalia ja Comcast on kaikkea muuta kuin ainoa firma joka tuota tekee. Oulussakin entinen Oulun Puhelin nykyinen DNA jarruttaa sekä DC että Bittorrent liikennette niin paljon että esim. DC:tä on täysin mahdoton käyttää muualla kuin OPOY:n sisäisessä verkossa.
Jep, torrentit tulevat onneksi hyvin kun laittaa kryptauksen päälle.
|
|
Mainos
|
  |
|
|
D00mer
Member
16 tuotearviota
|
24. lokakuuta 2007 @ 09:09 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus:
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti jaska551: suurinosa ottaa 512/512 yhteyden tai peräti 256/256 tai vaihtaa operaattoria??
No ei todellakaan ota... Ei kukaan jaksa surffailla millään 256mb yhteydellä. Ja varmasti suuri osa yhteyksistä on yrityskäytössä, ja yrityksissä tuo warettaminen lienee hyvin harvinaista.
oon selannut nettiä 56 modeemilla, taino ericsson r600 gprs modeemina, ihan hyvinhän sillä pystyy selaamaan, kunhan ei oo tottuut 999/999 nettiin... Ja tässä toisella koneella on 512/512, joka on välillä hidas, esim. bitcometilla on ärsyttävän hidasta ladata http://tasvideos.org/ sivulta videoita...
|