|
Oikeastaan yritin sanoa, että ihminen tarvitsee puhdasta vettä selvästi enemmän päivittäin kuin öljyä, eikä vettä voi oikein korvata millään tai edes helposti varastoida pitkiä aikoja, että se pysyy juomakelpoisena.
Mutta käsittääkseni raakaöljyäkin tai ainakin lähes samankaltaista ainetta voidaan valmistaa, mutta kun en nyt muista tarkemmin enkä nyt ehdi asiaan paneutua, sivuutan toistaiseksi "oikean" öljyn valmistuksen.
Sen sijaan, jos kyse on vain polttoaineen valmistamisesta, mahdollisuuksia on monia.
Kasvipohjaiset öljyt (rypsi, rapsi, palmuöljy jne.) eivät vaadi avukseen fossiilista öljyä. Kasviöljyistä taas saadaan esim. esteröimällä suoraan diesel-koneeseen tai lämmityskattilaan käyvää biodieseliä. Aika moni auto Suomessakin ajaa jo lähes 100%:sti kasviöljystä tehdyllä biodieselillä, vaikkei siitä suurta numeroa ole tehtykään (vain kylmimpinä pakkaspäivinä tarvitaan sekaan "oikeaa" dieseliä). Raaka-aineen lisäksi biodieselille tulee Suomessa valmistuskustannuksia + veroja käsittääkseni n. 30 senttiä/litra.
Ottomoottorissa eli "bensiinimoottorissa" taas voitaisiin käyttää tislattuja biopolttoaineita (metanoli, etanoli) vaikka 100%:sti, jos koneet olisi suunniteltu niitä varten - ja onhan tällaisia moottoreita olemassakin. Nykyisissä autoissa sitä voi käsittääkseni olla vain 10-20% bensiinin seassa.
lisäys: Alla väite "On totta, ettei... 'biobensoihin' vaadita... fossiilisia aineita. Mutta niden valmistusmenetelmissä vaaditaan, koska niiden tekoon vaaditaan energiaa...", ei välttämättä pidä paikkaansa - se kuluttaa niitä nykytavalla tehtynä, mutta muitakin (toistaiseksi ehkä kalliimpia) tapoja olisi, esim. auringon lämmön avulla. Ei tietenkään kannattavasti Suomessa, mutta aurinkoisemmilla alueilla helpostikin.
Ja se, että joku etanolin tuonti Brasiliasta tulee muutaman kymmenen prosenttia halvemmaksi kuin valmistus vaikka kompostijätteestä kotimaassa, on aika merkityksetön seikka siinä vaiheessa, kun öljy on oikeasti korvattava toisella aineella.
Eräs kaverini biodieseliä valmistaessaan tarvitsee n. 1 kWh:n sähköä 40 öljylitran käsittelyyn, mikä ei mielestäni ole kovin paljoa. Tislausmenetelmillä energiaa tarvitaan luonnollisesti paljon enemmän.
Jos tahtoa riittäisi tai tulisi pakko, nykyiset moottorit voitaisiin myös korvata polttokennoilla muutamassa vuodessa. Vetyä tai metanolia käyttävät polttokennot ovat päästöttömiä. Vetyä voidaan valmistaa (meri)vedestä käytännössä rajattomia määriä.
lisäys: Vedyn tehokas varastointi on hankalaa, mutta ei mahdotonta. Ja esim. Suomessa on valmiina putkisto maakaasua varten, mitä voitaisiin hyödyntää vedynkin siirrossa.
Valmistus vedestä kuluttaa paljon energiaa, mutta jossain Saharassa sitä saa auringosta lähes rajattomasti. Jos siis vain oikeasti haluttaisiin.
Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 23. toukokuuta 2007 @ 09:26
|