|
Osa suomalaisista torrent-trakkereista lopettaa
|
|
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:
uutinen julkaistu: 30 lokakuuta, 2006
Viime viikolla tulleet Finreactor-jutun tuomiot ovat vaikuttaneet suomalaisiin torrent-trakkereihin, kun Datamoon ja SuomiKopla torrent-trakkerit ilmoittivat toiminnan loppuvan. Kaksi muuta suomalaista torrent-trakkeria rautaportti ja finbytes ovat vielä toiminnassa. Palvelujen sulkeminen ei tule yllätyksenä sillä Finreactor-jutussa tuomituille tuli maksettavaksi yhteensä yli 400 000 euron ... [ lue koko uutinen ]
Lue uutisartikkeli kokonaisuudessaan ennen kuin kommentoit aihetta.
|
|
jarppa151
Junior Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 07:38 |
Linkki tähän viestiin
|
|
TTVk yrittää ottaa ilon irti tuomiosta ja pelotella tottakai.varmaan tulee tapauksia lisää ,mutta katotaan toi hovi estenks ja mietitään sitten.No onneks Ruotsissa toi Piratebayn kaato ei onnistunut .Tarttee varmaan siirtää toi suomi kama sinne.
|
|
p0rkkana
Junior Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 08:20 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus: Uusia oikeusjuttuja saattaa olla luvassa hyvinkin pian sillä tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskus ry (TTVK) aikoo lähteä Suomessa edelleen toimivien torrent-trakkereiden ja directconnect-hubien kimppuun. "Analysoimme kenttää ja valitsemme kohteet. Ylläpitäjä on kannaltamme isoin kala" totesi TTVK:n toiminnanjohtaja Antti Kotilainen.
Tuossapa sitten toteavatkin, ettei TTVK:lla ole mitään todellisia resursseja/tietoa ns "isoista kaloista". Ylläpitäjät harvemmin ovat edes ensilevittäjiä. Harmillista tämä on kyllä ylläpitäjien kannalta, sillä tuolla logiikalla kaikki mahdolliset saitit joilla on vähänkin laitonta materiaalia, menee suoraan ylläpitäjän piikkiin. Näissä tapauksissa pitäisi jatkossa ainakin ensin pyrkiä vaatimaan laittoman tavaran poistamista, ja mikäli ylläpito ei tätä hoida, niin sitten ruveta toimiin. Naurettavaahan tämä meno on... Ei voi kun ihmetellä millä logiikalla piratismi saataisiin kitkettyä hyökkäämällä ylläpitäjien kimppuun. Suurin osa tavarasta tulee kuitenkin ulkomaisilta trackereilta.
|
|
Gagadu
Suspended due to non-functional email address
|
31. lokakuuta 2006 @ 09:04 |
Linkki tähän viestiin
|
|
ON ne Verbatiimit hyvä tuote!!!!!!
Minäkin olen niitä varettannut jo yli 700,kpl ja vain muutama susi nekin omaa syytä.
Laittakaa verbatiimia lisää,,
se on sama mitä joku KOTILAINEN sanoo,sen voisi ottaa
meille kotiapulaiseksi+unileluksi jos on terve,
muuten joutaa jätkä Korkeasaareen,,!!!!!!!!!!
Onkos kellään Kotilaisen as:osoitetta,??? vaikka kyllähän se löytyy tulta terv.tiedostoista.
|
|
MuffDiver
Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 09:06 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Kotilainen jatkaa direct connect hubeista: "Toivomme, että verkkojen ylläpitäjät osaavat jo tehdä oikean ratkaisun ja sulkea hubinsa. Tulemme edelleen iskemään näihin kohteisiin", Kotilainen sanoo Suomessa toimivista directconnect-hubeista, joita on hänen mukaansa edelleen noin 750 kappaletta.
Toivon toki, että tämän (Finreactorin) tuomion myötä, hubien määrä lähtisi itseohjautuvasti laskemaan. Tuomiot osoittavat, että kiinnijäämisriski on olemassa, ja valvonnalla lisäämme sitä".
Suomi hubit kiinni? Minkäs tekevät hubeille jotka ovat esim. ruåttalaisten hallussa?
|
|
JeiTee
Junior Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 09:48 |
Linkki tähän viestiin
|
|
"Minkäs tekevät hubeille jotka ovat esim. ruåttalaisten hallussa?"
- ei yhtään mitään
|
|
spede5
Junior Member
1 tuotearvio
|
31. lokakuuta 2006 @ 10:30 |
Linkki tähän viestiin
|
@Gagadu: Lainaus: Onkos kellään Kotilaisen as:osoitetta,???vaikka kyllähän se löytyy tulta terv.tiedostoista.
Mitäs sä sillä? Polttopullonko ajattelit käydä heittämässä vai mitä?
Kommenteistaan huolimatta Kotilainen tekee kuitenkin vain työtään, eli ajaa tiettyjen tahojen etua ja hänellä on sen suhteen myös velvollisuus tähän. Ei kannattaisi täällä alkaa lietsomaan mitään johonkin henkilöön kohdistuvia antipatioita.
|
|
mjk
Senior Member
1 tuotearvio
|
31. lokakuuta 2006 @ 10:56 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Tottakai antti-poika tekee työtään niin kuin me muutkin, mutta saisi vähän ajatella mitä puhuu. Tuollainen teksti ei oikein ole sivistyneen miehen puhetta.
|
|
miika000
Suspended due to non-functional email address
|
31. lokakuuta 2006 @ 11:11 |
Linkki tähän viestiin
|
|
ja jos suomi trakkerit menee nurin nii onha se tietysti harmillista, mutta heti naapurista löytyykin maailman suurin trakkeri nii ei ware siihen lopu.
|
|
Fidelaar
Senior Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 12:20 |
Linkki tähän viestiin
|
|
"Harmillista tämä on kyllä ylläpitäjien kannalta, sillä tuolla logiikalla kaikki mahdolliset saitit joilla on vähänkin laitonta materiaalia, menee suoraan ylläpitäjän piikkiin."
Mitenkäs ne microsoftia sakottas, ku messengerin kautta pystyy kans warettaa...
|
Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 12:55 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Ei muutaku ruotsalaisil trakkereil vaa.
|
|
riekha01
Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 18:49 |
Linkki tähän viestiin
|
|
yrittäisivät haastaa googlen oikeuteen!
|
|
kevo85
Member
|
31. lokakuuta 2006 @ 21:12 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Uhokoon nyt kun alkuun on päässyt, turhaa on. Einari nari...
|
|
Netti
Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 00:26 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Eletään vainoajien yhteiskunnassa, tuo että ylläpitäjä maksaa lähes puolet enemmän on jotenkin epäuskottavaa. Emmekö me enään elä oikeusvaltiossa ihan sama asia että jos jonkun firman työn tekijä tekis jotakin rikollista, niin pomo tuomittaisiin työn tekijän sijaan.
Kukaan ei saa ikinä maksettua tota ahneitten firmojen
riisto summaa joka vaan sattu olemaan mukana tossa jutussa
|
|
jarppa151
Junior Member
|
1. marraskuuta 2006 @ 05:30 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Mitä tulee tohon firmojen ryöstörahastukseen niin MTV3 ja Ere "Kaljupää" Kokkonen sai korvauksia.Mutta mistähän hyvästä .Luulis ton ens vuoden formula rahastuksen riittävän.
|
Member
5 tuotearviota
|
1. marraskuuta 2006 @ 06:58 |
Linkki tähän viestiin
|
|
mä hakkaan ton antti kotilaisen ja saan parin sadan sakot siitä. Vihaan tollasii ahneiden kannattajia!
|
Senior Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 11:32 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti riekha01: yrittäisivät haastaa googlen oikeuteen!
Mitähän tuosta on hyötyä sinulle tai kenellekkään muulle, sama riisto vain jatkuisi. Mieluummin yrittäisivät hyväksikäyttää valmiita, hyviä ja nopeita verkkoja myymiseen, eli p2p verkkoja.
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti ramu2000: mä hakkaan ton antti kotilaisen ja saan parin sadan sakot siitä. Vihaan tollasii ahneiden kannattajia!
Sama kysymys kuin edelliseen, mitä sinä siitä hyödyt tai kukaan muukaan? Ei se muuta uutta TO-lakia vaikka miten hakkaisit Lex Karpelankin. Sekä Kotilainen tekee vain työtään, eikä nuo lausunnot välttämättä ole omia mielipiteitä vaan sitä mitä pitää sanoa.
Kyllä itseänikin vit***** tämä tilanne missä nykyisin ollaan, mutta pitää pysyä reaaliasioissa, ihmisten pitäisi itse alkaa toimia yhdessä ja muuttaa asiaa eikä peeloilla.
|
|
Elec_619
Newbie
|
1. marraskuuta 2006 @ 12:48 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Mitäs jos vaan porukalla aina maksetaan ylläpitäjien saamat sakot ja annetaan toimintojen jatkua... :)
Muistaakseni tästäkin on olemassa Ruotsissa joku "tapaus", taisi olla warettajavakuutus?
|
Newbie
|
1. marraskuuta 2006 @ 12:53 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Jokos rp:kin lopetti kun ei pääse sisään..
|
Junior Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 13:45 |
Linkki tähän viestiin
|
|
uudet vainot on alkanu vaan tällä kertaa ei jahdata noitia vaan warettajia... no mikäs siinä oon itse lähinnä käyttäny ropakon takaisia sivustoja.
|
Junior Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 13:45 |
Linkki tähän viestiin
|
|
uudet vainot on alkanu vaan tällä kertaa ei jahdata noitia vaan warettajia... no mikäs siinä oon itse lähinnä käyttäny ropakon takaisia sivustoja.
|
Junior Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 13:45 |
Linkki tähän viestiin
|
|
uudet vainot on alkanu vaan tällä kertaa ei jahdata noitia vaan warettajia... no mikäs siinä oon itse lähinnä käyttäny ropakon takaisia sivustoja.
|
|
Ahx1
Junior Member
1 tuotearvio
|
1. marraskuuta 2006 @ 15:28 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Elec_619: Ruotsin warevakuutus taisi kattaa ainoastaan sakot, eikä tekijänoikeuskorvauksia, joten siinä suhteessa aika turha vakuutus.
Älytöntä uhomista jollekin TTVK:n toiminnanjohtajalle, vaikka tuskin kirjottavat ihan tosissaan ovat.
Veikkaus: Hovioikeus jättää tuomion voimaan, mutta kohtuullistaa tekijänoikeuskorvauksia noin 10% entisestä.
|
|
JeiTee
Junior Member
|
1. marraskuuta 2006 @ 17:02 |
Linkki tähän viestiin
|
|
Hovioikeudessa asia menee uuteen käsittelyyn. Ja useimmissa tapauksissa asiat eivät etene siellä kuten käräjäoikeudessa (kumileimasin syytäjälle). Uskoisin, että korvaukset tippuvat roimasti, koska mitään todistetta asianomistajalle koituneista todellisista vahingoista ei ole. Hypoteesi siitä, kuinka paljon X määrä ladattua elokuvaa/peliä/musiikkikappaletta, aiheuttaa taloudellista vahinkoa oikeudet omistavalle taholle, ei ole peruste tuomiolle. Vain todelliset, todistettavat asiat otetaan huomioon. Lisäksihän on tämä kysymys ylläpitäjien vastuu kaikista käyttäjien tekemistä toimista, jolle ei ole perusteita koska välillistä vastuuta korvausmenettelyssä ei yleensä langeteta. Käytännössähän asia voi edetä aivan eri tavalla, mutta kyllä näiden tuomioiden voimassa pysymyinen olisi oikeusmurha ja täysin naurettavaa.
|
|
acido
Senior Member
|
1. marraskuuta 2006 @ 21:39 |
Linkki tähän viestiin
|
Uutisen mukaan korvauksia ei tuomittu maksettavaksi oikeudenhaltijoille syntyneen vahingon mukaan, vaan arvioidusta rikoshyödystä, mitä ylläpitäjät ovat saaneet. Oikeus siis arvioi että kukin ylläpitäjä olisi ehkä hyötynyt noin 50.000 euroa lahjoituksien muodossa. Aiheutettua vahinkoa ei edes yritetty oikeuden toimesta arvioida.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=28541
|
|
Mainos
|
  |
|
Senior Member
1 tuotearvio
|
2. marraskuuta 2006 @ 02:41 |
Linkki tähän viestiin
|
Lainaus:
Kyllä itseänikin vit***** tämä tilanne missä nykyisin ollaan, mutta pitää pysyä reaaliasioissa, ihmisten pitäisi itse alkaa toimia yhdessä ja muuttaa asiaa eikä peeloilla.
Täyttä asiaa. Nyt jos koskaan on hetki, että nimenomaan tuo peeloilu ja uhoilu pitää lopettaa. Antaa mediamafian hoitaa se puoli, entistä typerimmiltä saavat itsensä näyttämään. Nyt olisi viimeistään aika saada niin laajaa ja kriittistä keskustelua asiasta aikaiseksi, että se noteerataan laajemmallakin tasolla. Silloin kun saadaan lehtiin, tv:seen ja radioon kärkästä, mutta asiallista keskustelua aiheesta ja siihen nämä jo pidempään jatkuneet nettikeskustelut päälle, voidaan saavuttaa jopa jotakin. Siinä sivussa toki toimintaa on jatkettava, jotta iskujen teho hukkuu hiljaisuuteen. Painostamalla näin vaalien alla voidaan saada sama tilanne kuin Ruotsissa on nyt. Suuret puolueet menivät hätäpäissään lupailemaan yhtä jos toista ja siitä media muistuttaa sitä jatkuvasti. Ja tästä syystä uskon, että ensimmäinen maa joka tekee muutoksia tilateeseen tulee olemaan Ruotsi. Miksei siis meilläkin? Ainakin yrittää pitäisi, mutta se ei onnistu 1 tai 2 hepulta.
|