User Käyttäjä Salasana  
   
lauantai 30.8.2008 / 05:07
Haku:        In English   Suomeksi   På svenska
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > käyttäjien tekemät oppaat > kovalevyn/osion salaus truecrypt ohjelmalla
Näytä aiheet
 
Keskustelualueet
Keskustelualueet
Kovalevyn/osion salaus TrueCrypt ohjelmalla
  Siirry:
 
Kirjoittaja Viesti
Sivu:<12
pseudopro
Newbie
_
13. elokuuta 2006 @ 13:39 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Käsittääkseni saa. Ainakin saa mountattua automaattisesti TrueCryptin käynnistyksen yhteydessä ja TrueCryptin saa käynnistettyä automaattisesti käyttiksen käynnistyessä.

Routa ei lopu milloinkaan.
Jl92
Junior Member
_
13. elokuuta 2006 @ 13:41 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Kiitti tiedosta, muuten mitä nyt noi key filet oikeestaan ovat?
Voiko niitä esim. käyttää kun hukkaa salasanan?
pseudopro
Newbie
_
13. elokuuta 2006 @ 13:53 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Keyfileä voi käyttää salasanan tukena, siten että kryptattu tiedosto ei aukea ilman määrättyä keyfileä. Siten jos joku urkkii keyloggerilla tei muuten salasana niin kryptattu tiedosto ei aukea ilman sitä tiettyä yhtä tai useampaa keyfileä.

Routa ei lopu milloinkaan.
Jl92
Junior Member
_
14. elokuuta 2006 @ 08:04 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Selvä, täytyy kokeilla sitten kun alustaa noi pari kovoa seuraavan kerran.
MastahO
Suspended due to non-functional email address
_
22. syyskuuta 2006 @ 17:41 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Heih, anteeksi tämä wanhan postin nosto, mutta olisi tärkeä kysymys. ;)
Kun olen tehnyt ohjeiden mukaan ja salannut osion ja se on dismounted (=salattuna), kun koitan avata osiota se heittää seuraavan:


Jos tuosta painaa kyllä, se alustaa koko osion ja kaikki salatut tiedostot tuhoutuvat. (Ylläri ylläri.) Ja se suoraan sanottuna vähän suckaa, koska vaikka "väärä käyttäjä" ei pääsekkään käsiksi "valon arkaan" dataan, voi tämä kiusallaan/tietämättömyyttään tuhota kaiken. :E
Eli siis, voiko tuon jotenkin kiertää? Siis laittaa sen vain ilmoittamaan, että "käyttö estetty" tjsp tuon "tuohoa_vaivalla_hankitut_poket,_joihin_en_kuitenkaan_pääsisi_käsiksi"-homman sijaan?
En ole mikää PRO, joten jos jotai WinkWink sais.. ;)

EDIT: Anteeksi hätäily, löysin apua User's guiden FAQ:sta.. RTFM unohtui... :P

Viestiä on muokattu lähettämisen jälkeen. Viimeisin muokkaus 22. syyskuuta 2006 @ 18:42

clotam
Junior Member

1 tuotearvio
_
26. lokakuuta 2006 @ 18:13 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Mitenkäs tuossa sitten saa nuo cryptaukset pois? :)

23.3.2005 | E6750 | PNY 8800GTS | 2Gb 800MhZ | Asus P5K
Senior Member

8 tuotearviota
_
27. lokakuuta 2006 @ 13:24 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Alustamalla osion/levyn.

Member
_
17. toukokuuta 2008 @ 11:03 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Miten mahtaisi onnistua että mountattu osio näkyisi kaikille käyttäjätileille eikä vaan sille joka sen mounttasi?
Senior Member

8 tuotearviota
_
17. toukokuuta 2008 @ 12:19 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Päivittelen oppaan 5.1a versiolle sekä uudet kuvat. Jos olette tehneet erilaisia toimenpiteitä TrueCryptillä, niin lähettäkää oppaanne mulle kuvien kera (mieluusti suomenkielinen TC niin kuin oppaassa) niin lisään ne tähän oppaaseen.

Mainos
_
__
 
_
Member

8 tuotearviota
_
18. kesäkuuta 2008 @ 17:14 _ Linkki tähän viestiin    Lähetä käyttäjälle yksityisviesti   
Oiskos kenelläkään vastausta jotta mistä johtuneen (xp koneesta) kysymys,mutta se että liian usein joutuu koneen käynnistämään true cryptin pelastus levykkeeltä.. mikä tämän mahtanee aiheuttaa? toki tekijät ovat ottaneet huomioonmoisen jotta käyttäjä haluaa siivota konettaan aika ajoin jne..? mutkun en ole keksiny muuta syytä tähän koska useimmiten vika ilmenee juurikin kun olen siivoillut konetta turhasta nöyhtästä..
 
Sivu:<12
afterdawn.com > keskustelu > yleinen keskustelu > käyttäjien tekemät oppaat > kovalevyn/osion salaus truecrypt ohjelmalla
 

Multimedia: AfterDawn.com | AfterDawnin keskustelualueet
Uutiset: IT-alan uutiset | Uutisia puhelimista
Musiikkia: MP3Lizard.com
Tuotearviot: Laitevertailu | Vertaa puhelimia | Vertaa kännykkäliittymiä
Pelit: Pelitiedostot, pelidemot ja trailerit | Blasteroids.com (engl.)
Ohjelmat: download.fi | AfterDawnin ohjelma-alueet
International: AfterDawn in English | Software downloads | Free, legal MP3s | Gaming downloads | AfterDawn på svenska
RSS -syötteet: AfterDawnin uutiset | Uusimmat ohjelmapäivitykset | Keskustelualueiden viestit
Tietoja: Tietoa AfterDawn Oy:stä | Mainosta sivuillamme | Sivuston käyttöehdot ja tietoja yksityisyydensuojasta
Ota yhteyttä: Lähetä palautetta | Ota yhteyttä mainosmyyntiimme
 
  © 1999-2008 AfterDawn Oy