Näytönohjain ei toimi

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi aleksi336 07.05.2005.

  1. aleksi336

    aleksi336 Member

    Liittynyt:
    23.10.2004
    Viestejä:
    18
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on Nvidia GeForce FX5200 näytönohjian. Kun laitan koneen päälle niin näkyy vaan mustaa ja hiiri. Vikasietotilassa kone toimii, ja olen sieltä käsin laittanut näytönohjaimen pois päältä, ja silloin kone toimii. Onko minun ostettava uusi näytönohjain? Kiitoksia etukäteen.
     
  2.  
  3. V-kos

    V-kos Regular member

    Liittynyt:
    13.03.2005
    Viestejä:
    1,345
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Kokeillut vaihtaa ajureita? Varmaan kuitenki rikki koko ohjain.
     
  4. somba

    somba Member

    Liittynyt:
    07.05.2005
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Minulla on sama ongelma, paitsi kun laitan koneen päälle niin post testin jälkeen tulee näyttöön vähäksi aikaa pientä värinää ja näyttö lähtee pois päältä. Vikasietotilassa olen laittanut näytönohjaimen pois päältä ja nyt kone lähtee päälle. Näytönohjain on GeForce4 TI 4200, johon olen koittanut asentaa uusia ajureita ja kokeilla erinäköisiä kikkoja, mutta mikään ei auta. Olisi hienoa jos jollakin olisi ideoita mitä kannattaisi tehdä/kokeilla!
     
  5. lettas

    lettas Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    03.03.2003
    Viestejä:
    4,416
    Kiitokset:
    221
    Pisteet:
    93
    Koittakaa noita ohjaimia kavereiden koneissa, helpoin tapa selvittää onko vika näytönohjaimessa vai ei.
     
  6. S-Man

    S-Man Regular member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    424
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ...katos, varmuuden vuoksi, ettei ytimen ja muistien kellot ole liian korkealla - mulla ollut samaa ongelmaa.
     
  7. somba

    somba Member

    Liittynyt:
    07.05.2005
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    tota... mistähän ne katotaan? en hirveesti tiedä tietokoneista noita vähänkään vaikeempii juttuja...
     
  8. S-Man

    S-Man Regular member

    Liittynyt:
    05.05.2005
    Viestejä:
    424
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos sulla on Expertool asennettuna, niin sieltä performance-sivulta. ...ettei toi Expertool ole sitten Gainwardin oma ohjelma...?

    ----- unohda nämä mun kommentit ------------
     
    Viimeksi muokattu: 07.05.2005
  9. jarzza

    jarzza Guest

    Pitäis tulla edes 16-värinen kuva ilman mitään ajureita,saattaa olla kontaktihäiriö, joko kaapelissa tai liitännässä emolle.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 07.05.2005
  10. jhvisto

    jhvisto Regular member

    Liittynyt:
    14.02.2005
    Viestejä:
    298
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    jos muut ei auta niin asenna winukka uusiksi... tuo että näkyy hiiri, niin varmasti veikkaisin olevan softa vika..
     
  11. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Koittakaa vikasietotilass aasentaa uusimpia ajureita ja jos niillä ei toimi tai juuri niihin päivityksen jälkeen tullut ongelma niin hieman vanhempia ajureita kehiin.
     

Jaa tämä sivu