audioetupaneelin kytkentä

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi huusko 12.04.2005.

  1. huusko

    huusko Member

    Liittynyt:
    31.01.2005
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli ongelmana on audioetupaneelin kytkentä emolevyyn. Emo on Asuksen p4s800 mx. Kaikki muut johdot (mic in, mic pwr, line_out r ja l sekä audion grd) on kytketty, paitsi mikin groundi. Etupaneelilta tulee siis kaksi johtonippua, toinen mikin ja toinen audion, ja molemmilla on omat maajohtonsa. Olen nähnyt paneelin jossa audiolla ja mikillä on yhteinen maa, mutta miten kytkeä kaksi maajohtoa tähän pinnijärjestykseen?

    [​IMG]

    Tuossa on kuva emon pinnijärjestyksestä, ja pinnissä AGND on tuo audion maa. Äänet toimivat tällä järjestelyllä. Joten jos joku osaisi kertoa mitä tehdä tuolle mikin groundille.
     
    Viimeksi muokattu: 12.04.2005
  2.  
  3. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Sen mikin groundin vois koittaa liittää tuohon AGND:hen. Ilman patenttiviritystä se ei tietysti onnistu, mutta jostain paikallisesta tietokoneliikkeestä vois tietysti käydä kyselemäs löytyykö jotain pinnin haarottimia yms.
     
  4. huusko

    huusko Member

    Liittynyt:
    31.01.2005
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    juu, niin ajattelin, mutta totesin helpommaksi kytkeä sen SPDIF_OUTin maahan joka löytyy audiopaneelin liittimien vierestä. Mutta lähinnä ihmetyttää miksi niillä oli eri maajohdot.
     
  5. Osku87

    Osku87 Regular member

    Liittynyt:
    30.11.2004
    Viestejä:
    2,634
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Joillakin emoilla on erilliset maat noille audiolähdöille ja mikille.
     

Jaa tämä sivu