tv-kortti+liitännät digiboksista

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi helppi 29.11.2004.

  1. helppi

    helppi Member

    Liittynyt:
    07.01.2004
    Viestejä:
    54
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkäs..MOi!

    Kertokaa viisaammat että miten monella tavalla voin liittää digiboksin tv-korttiin, käytössä lähestulkoon kaikki portit muttakun en tiiä mihin laittaa.
    Voiko liittää pelkällä antennin johdolla??
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Jos digiboksi osaa purkaa materiaalia antenniliitännälle niin sitten onnistuu, tosin taitaa olla useimmissa bokseissa sama se ulostulo kuin sisääntulo tuon antennin kanssa eli ei pura niitä kanavia tuohon antenninjohtoon vaan pitää käyttää SCART johtoa tai mahdollista SCART<>(s-video)+(RCA-video)+2xRCA-audio adapteria ja sopivaa johtoa jos TV korttiin kiinni haluaa boksinsa.
     
  4. Ossi

    Ossi Regular member

    Liittynyt:
    08.06.2003
    Viestejä:
    371
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    joo.. ei nyt millään men järkeen miten homma toimii..

    Elikkäs olen ostamassa digiboxia (ei tallentava) ja tarkoitus olisi katsoa koneelta käsin ja tallentaa kovolle.. eli tarvitsen tv-kortinkin!! mutta millaisen?? miten kytken boxin tv-korttiin ja mitä tarvitsen?
    mitenkäs tallennus onnistuu? ja onko yleensä kannattavaa viritellä näin? tuleeko toimimaan vai meneekö hermot??


     

Jaa tämä sivu