Vobit takaisin yhdeksi fileksi, miten?

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Sham74 11.11.2004.

  1. Sham74

    Sham74 Member

    Liittynyt:
    11.11.2004
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Yritin googlettaa, mutta en oikein löytänyt selvyyttä asiaani. Eli kun minulla on DVD ripattu osiin = 4x vob, 1x Ifo, 2 Bup-tiedostoa, niin miten saan vastaavasti kasattua nuo takaisin yhdeksi kokonaisuudeksi? (esim. yhdeksi isoksi imageksi tai pariksi cue, bin filuksi ). En halua siis polttaa tuota pakettia, vaan saada sen koneelle. CloneDVD:llä se ei onnistunut, herjaa että ifo-fileä ei löydy (vaikka oikeasti löytyy). Help.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Noita tiedostoja voi katsella suoraan esim mediaplayer classic:illa, winDVD tai powerDVD ohjelmilla, jos imagen haluat tehdä niin esim
    http://www.ezbsystems.com/ultraiso/
    tai sitten Nerolla valitset polttolaitteeksi imagedrive.
     
  4. ricardo

    ricardo Guest

    IMGToolilla todella helppo nakki.Ja kaiken lisäksi ilmainen.
     
  5. Sham74

    Sham74 Member

    Liittynyt:
    11.11.2004
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jostain syystä sekä ImgTool ja UltraISO ohjelmat ei pysty kasaamaan tuota settiä. Kun yritän avata noita tiedostoja kansiosta missä ne on, niin UltraISO herjaa, että ei löydä VIDEO_TS.IFO fileä ja ensimmäinen ohjelma itkee itse asiassa ihan sitä samaa (Cannot find a VIDEO_TS-directory). Mulla on siis seuraavat filet kansiossa:

    - VTS_0_1 (ifo-tiedosto)
    - VIDEO_TS.BUP
    - VTS_01_0.BUP
    - VTS_01_0 (Vob-tiedosto)
    - VTS_01_1 (Vob..)
    - VTS_01_2 (Vob..)
    - VTS_01_3 (Vob..)

    Onkos noi filet väärin nimetty tms. kun ohjelmat ei niitä löydä?
     
  6. ricardo

    ricardo Guest

    IMGTool edellyttää,että fileet on VIDEO_TS-kansiossa.Ja muistaakseni homma menee vielä niin,että sinulla on kansio nimeltä "leffa",ja sen alla tämä VIDEO-TS kansio.Sitten vaan valitset tämän "leffa" kansion sourceksi(ei siis VIDEO-TS kansiota).Pitäisi wörkkiä.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 11.11.2004
  7. Sham74

    Sham74 Member

    Liittynyt:
    11.11.2004
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    OK, nyt filet on kansion "leffa" alakansiossa nimeltä VIDEO_TS. Kun yritän avata Imgtoolilla kansiota Leffa, niin tulee herja : Missing needed file leffa\VIDEO_TS\Video_ts.ifo
    Mullahan on tuo yksi ifo-file siellä eli VTS_0_1
    Pitääkös se nimetä tarkemmin tms.?
     
  8. ricardo

    ricardo Guest

    No onpas hankalaa.Koitappas re-authoroida vobit vaikka IFoEditillä.Silloin saanet yhden ifo fileen lisää.
     
  9. Sham74

    Sham74 Member

    Liittynyt:
    11.11.2004
    Viestejä:
    7
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jep kiitoksia, nyt homma toimii. Tein uudestaan vobeista
    ifo-tiedostot ja nyt ultraIsolla onnistui yhden ison ISO-tiedoston tekeminen.
     

Jaa tämä sivu