Matroska on roskaa

Viestiketju Digivideo-ongelmat ja -keskustelu -osiossa. Ketjun avasi hyytelö 28.10.2004.

  1. hyytelö

    hyytelö Member

    Liittynyt:
    28.10.2004
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ärh, olen monia tunteja koittanut saada .mkv loppuista tiedostoa toimimaan, mutta eipä mikään auta. Kaiken maailman codecit sun muut on ladattu (Matroska mm.). Eikä mikään soitin soita tiedostoa. Eli mikä avuksi? Tiedostonmuunto ohjelmat eivät tue tätä tiedostomuotoa, joten AVIksi tai muuksi sellaseksi en sitä voi muuttaa.

    Kiitän avustanne.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Koitappa Media Player Classic:ia tai VLC:tä.
     
  4. hyytelö

    hyytelö Member

    Liittynyt:
    28.10.2004
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    MEdia Player Classic valittaa jotain ettei pysty soittamaan tiedostoa. VLC? Mikäs tämä on?
     
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
  6. ~Jööman~

    ~Jööman~ Regular member

    Liittynyt:
    25.04.2003
    Viestejä:
    510
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Pelkkä matroska splitteri ei riitä ja senkin pitää olla uusin. http://www.matroska.org Tuolta löytyy suhtkot ajan tasalla oleva kodec päkki, yleensä kodec päkejä ei missään nimessä kannata asentaa, mutta tässä tapauksessa se on järkevää.

    Esim. jos siinä on aac äänet, tarvitset Coreaac filtterin. Jos video on pakattu realvideo9 tai 10 kodekilla, tarvitset realmedia splitterin ja Realplayerin asennettuna. Mahdollisiin tekstityksiin tarvitset uusimman vsfiltterin.

    Media Player Classicia ei ole päivitetty aikoihin, siinä on vanha matroska splitteri. Uudet matroska tiedostot ei sillä pyöri. VLC:ssäkin varmaan samaa vikaa.

    Matroska on loistava juttu, mutta koska sen sisälle voi laittaa melkein millä tahansa video tai audio kodekilla pakattua tavaraa, p2p verkoista löytyviä tiedostoja voi olla vaikea saada pyörimään, jos et tiedä mitä kodekkeja on käytetty. Tai jos katsoja ei tajua mistään mitään, keskiverto p2p käyttäjällä Matroska voi olla liikaa.
     
    Viimeksi muokattu: 28.10.2004
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143

Jaa tämä sivu