Mitä tarkkaan ottaen tarkoittaa DVD Dual Tietokonemainoksissa. Onko ne luku- ja kirjoitusominaisuuksiltaan + ja - RW vai miten ne eroavat normaalisti ilmoitetuista +/-RW :stä? Miten CD-levyt suhtautuu siihen?
tota dual-sanaa viljellään joissain mainoksissa vähän liikaakin vaikka asema ei olisi dual layer. tällöin tarkoitetaan dual format (+ ja -) vaikka sitä ei usein missään luekaan. muistaakseni - -levyjä on dualinakin, mutta ei (vielä?) kuluttajan saatavilla.
No polttaako yksikään nykyinen dl asema - dl levyjä? Juu tuo dual sana voi tosiaan tarkoittaa dual formattia myös
ei ainakaan mikään kaupassa oleva. muistin vaan lukeneeni dvd-r dl -tekniikasta jostain ja vähän töngittyäni löysinkin sen: http://www.cdfreaks.com/news/10651 josta ilmenee, että ei sitä vähään aikaan tulla näkemäänkään.
Mitä sanotte tästä artikkelista/mainoksesta: http://www.dvdrw.com/why/doublelayer.htm Tuo kuulosti aika lupaavalta. Ehtivätköhän joulumarkkinoille? Laahaako DVD-R DL -teknologia perässä?