1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Uutta konetta pelitarkotukseen, budjettina niukat 400-500

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Mieqq 03.11.2010.

  1. Mieqq

    Mieqq Member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Morjes!
    Elikkä ruudun takaa kurkkii tämmönen tuoreesti 17v kaveri, koneellani pelailen lähinnä world of warcraftia. Tähän asti pelannut suht tehokkaalla acerin läppärillä, nuo tbc ja alku wotlkin raidit pärjäsin sillä hyvin. Nyt kuitenkin koneella on ikää, ja pelin grafiikat ja vaatimukset luullakseni nousseet, ja tällä läpyskällä ei enää 25raidit onnistu frameraten takia.

    Eli pöytäkonetta ajattelin itselleni joululahjaksi. Itse en ole koneita koskaan kasannut enkä hirveästi ymmärrä muusta kuin väyläjärjestelmästä. Muutaman kaverin avuin sen todennäköisesti saisin läjään, nuo datanomin niljakkeet minulle tätä koneen kasaamista valmiin paketin sijaan alunperin suosittelivatkin. 400-500 euroa saisin varmaankin kasaan. Käytän koneita lähinnä elokuvien/sarjojen katsomiseen ja pelaamiseen, joten jos on joitakin osia jotka eivät pahemmin näihin kahteen aktiviteettiin vaikuta(esim. kiintolevyn koko, poistan useimmiten kaikki leffanpätkät jotka olen katsonut), voi näiden hinnasta ilomielin tinkiä.

    Tarkoituksena tosiaan saada nuo 25 raidin frameratet jonkinlaiseen pelattavaan kuosiin, kiitos etukäteen :)
     
  2.  
  3. Sn1p3d

    Sn1p3d Regular member

    Liittynyt:
    18.04.2007
    Viestejä:
    628
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Veikkaisinpa, että tälläisellä paketilla nuo raidit lähtisi pyörimään.
    http://www.jimmspc.fi/tuote/GH22NS30RBBB
    http://www.jimmspc.fi/tuote/HD502HJ
    http://www.jimmspc.fi/tuote/AD3U1333B2G9-2
    http://www.jimmspc.fi/tuote/RC-310-OKN1-GP
    http://www.jimmspc.fi/tuote/SST-ST40F-ES
    http://www.jimmspc.fi/tuote/11163-02-20R
    http://www.jimmspc.fi/tuote/M4A77T
    http://www.jimmspc.fi/tuote/ADX450WFGMBOX
    Yhteensä: 494.30€

    WoW osaa tällä hetkellä käyttää kolmea ydintä eli on hyvä olla vähintään kolmiydin prosessori.
    E: Näytönohjaimeksi hieman tehokkaampi 5770.
     
    Viimeksi muokattu: 03.11.2010
  4. Mieqq

    Mieqq Member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos tästä, konsultoin kavereilta mielipiteitä vielä.

    Mitenkäs noihin kasattuihin koneisiin nuo käyttöjärjestelmät. En oo ite koskaan kasannut enkä asentanut, miten ne käytännössä laitetaan? Pitääkö ostaa joku paketti?
     
  5. Sn1p3d

    Sn1p3d Regular member

    Liittynyt:
    18.04.2007
    Viestejä:
    628
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jos ei itseltä tai kaverilta löydy ylimääräistä levyä niin käyttöjärjestelmän voi ostaa kaupasta noin 100-120€ hintaan. Tuohon hintaan siis saa Windows 7 64-bit home premium oem käyttöjärjestelmän, mikä on suositeltavaa 4GB keskusmuistin käyttöön oton takia. Eli 64-bittinen käyttöjärjestelmä sallii sinun käyttää kaikki 4GB keskusmuistia, kun taas 32-bittinen rajoittaa käytön 3 gigabittiin.'
    E: Käyttöjärjestelmähän asennetaan laittamalla levy dvd lukijaan ja vaihtamalla BIOSsista bootti järjestykseksi DVD asema ensin. Tällöin seuraavan kerran käynnistyessä alkaa windowsin asennuksen automaattinen ja helppo prosessi.
     
    Viimeksi muokattu: 03.11.2010
  6. Mieqq

    Mieqq Member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos paljon :3 ei tämä homma niin hirveen vaikeelta kuulosta, kiva kun täällä joku tietäväisempi jaksaa meitä tietämättömiä neuvoa. Vaikuttaa asialliselta foorumilta tää afterdawn verrattuna muuhun internetin keskustelupaskaan.
     
  7. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Mikäs se muu on?

    Win 7 asennuksessa ei oo muuta ihmeellistä ku sen asennuksen käyntiin saaminen (neuvot aiemmin ja sit vielä paina jotain nappia käynnistääksesi DVD-levyltä ku ruudulla lukee) ja levyn osiointi.
     
  8. aroxid

    aroxid Guest

  9. WNBnorkin

    WNBnorkin Regular member

    Liittynyt:
    05.12.2009
    Viestejä:
    675
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ja tuo phenom on siltikin paljon tehokkaampi kun tuo athlon vaikka noita ytimiä ei saisikaan unlockattua
     
  10. JustGamer

    JustGamer Regular member

    Liittynyt:
    02.06.2010
    Viestejä:
    4,757
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ei se nyt paljon tehokkaampi ole... Suunnilleen samantasoinen. L3-välimuisti korvaa melkeinpä yhden ytimen, ja Phenomissa on enemmän myös L2-kakkua. Samantasoisia ovat. Kannattaa se kuitenkin ottaa, koska todennäköisesti saat tuon kolmiytimiseksi jolloin se peittoaa Athlonin.
     
  11. Mieqq

    Mieqq Member

    Liittynyt:
    12.06.2013
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jeeps, kiitos paljon asiavastauksista :3
     
  12. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Kuinka? Sama määrä niissä on, ydintä kohti.
     
    Viimeksi muokattu: 04.11.2010
  13. JustGamer

    JustGamer Regular member

    Liittynyt:
    02.06.2010
    Viestejä:
    4,757
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Totta, anteeksi tyhmä virhe... Muistin väärin. Pitäisi aina tarkistaa, mutta olin aivan varma että 555BE sisältää 2MB L2-muistia. Se olikin Athlon 640, joka on ihan eri asia se.

    Siltikin 555BE on mielestäni parempi vaihtoehto kuin X3 Athlon
     
  14. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Juu ja ennemmin tosiaan Phenom 2 vaikka kahella ytimellä ku Athloni kolmella ton L3 kakun takia. Ytimien avaus puhdas bonus.
     

Jaa tämä sivu