Pelikonetta n. 700e

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Tuzza 26.03.2013.

  1. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Budjetti: ~700-750e
    Tarvitsetko kasauksen?: En, kasaan itse
    Sisältyykö käyttöjärjestelmä budjettiin?: Windows 8 mukaan
    Käyttötarkoitus: Pelailuun ja peruskäyttöön
    Aiotko kellottaa?: Mahdollisesti
    Mitä on jo valmiina?: Teran kovon, 120gb SSD:n ja dvd-aseman saan vanhasta koneesta
    Optinen asema(DVD/Bluray/ei tarvi): ei tarvi
    Koneen koko(ATX/mATX/mITX): mATX
    Muuta huomioitavaa: Ensimmäinen itsekasattu kone olisi siis tiedossa, homma ei käsittääkseni kuitenkaan mitään mahdotonta ole. Laneille tulee konetta raahattua silloin tällöin joten mATX-kotelo olisi plussaa. Kovoa ja dvd-asemaa ei tosiaan tarvi. Myös näyttö, hiiri ja näppäimistö löytyy jo.
     
    Viimeksi muokattu: 26.03.2013
  2.  
  3. Funtcase

    Funtcase Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2011
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    28
    Tässäpä eräänlainen ehdotus, kellotusmahdollisuuksia silmällä pitäen.

    [​IMG]

    Valitettavasti AMD-puolella mATX-emolevyjen saatavuus on surkeaa, joten jos ATX-koppa on ehdottomasti liian suuri niin on luultavasti lähdettävä kasaamaan Inteliä, jolloin käytännössä on nostettava budjettia että saadaan järkevä paketti (i5-3570K).
     
  4. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kuinka paljon budjettia täytyisi nostaa? Ei tuo mATX toki ihan välttämätön ole, mutta riittäisikö n. 100e lisäys budjettiin ja minkälainen kokoonpano sitten tulisi?
     
  5. Funtcase

    Funtcase Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2011
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    28
    850€ budjetilla saisi kasaan jotain tällaista (kauppana siis Systemastore):

    [​IMG]

    Emon ja kotelon saatavuudesta ei ole tietoa joten voisi olla parempi vaihtaa ne (en myöskään edes tarkistanut mahtuisko Macho tohon koteloon, näyttiksen sopiminen pitää myös varmistaa koteloa valitessa).

    Tämän kokosin siis edelleen pyrkien pitämään kellotusmahdollisuudet hyvinä. Niistä jos tingitään niin hintaa kyllä saa alas reilusti. Yksi vaihtoehto on jättää erillinen prossujäähy pois, ja mennä alussa vakiokelloilla ja -jäähyllä, ja sitten myöhemmin kun haluaa kellottaa niin lisätä kellotusjäähy.

    Ilmeisesti kellotus ei kuitenkaan ollut sulle tässä mikään ykkösprioriteetti? Tällöin vois emoksi laittaa vaikka: http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=1_14_517&products_id=59441 ja Machon jättää siis pois.

    Edit: kannattaa tehdä hintavertailua ainakin Jimmsille, siellä ainakin muistaakseni koteloilla parempi valikoima ja yleensä parempi saatavuus. Meikäläinen joutaa tästä nyt unten maille :)
     
    Viimeksi muokattu: 27.03.2013
  6. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ei oo kellotusmahollisuudet tosiaan mitenkään pakolliset, jos nyt kellotuksen ja ton mATX-kotelon väliltä pitää valita niin pieni kotelo on kyllä mulle tärkeempi.

    Ehtisitkö vielä yhen kokoonpanon mulle näillä tiedoilla tekemään? Budjetti vielä siellä 700-800 euron tienoilla.
     
  7. Funtcase

    Funtcase Regular member

    Liittynyt:
    24.01.2011
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    28
    No, tossa nyt vielä nopeesti, Jimmsiltä :)

    Vähän hätäseen väsyneenä väsätty joten virheiden mahdollisuus koholla..

    [​IMG]
     
  8. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos ja kumarrus, lähtee näillä näkymin huomenissa tilaukseen. :)
     
  9. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tuli tossa tutkittua tarkemmin tota koteloo, onko näin että tuohon ei tosiaan mahu 1x HDD ja 1x SSD samaan aikaan tuon GTX 660 kanssa? Kun tolla näyttiksellä mittaa 9,5" eli n. 24cm ja kotelo tukee max. 21cm näyttiksiä jos molemmat kiintolevypaikat käytössä.

    Tilausta ei oo vielä postitettu eli muokkaaminen onnistuu vielä. Nyt olis siis haussa mATX kotelo johon mahtuisi nämä em. osat.

    EDIT: Pikaisella vilkaisulla tuo Sharkoon MS140 näyttäisi olevan sopiva, Systemastoressa kuitenkin saatavuus 0 ja toimitusaikaa ei tiedossa. Olisiko ehdottaa jotain vastaavaa joka kuitenkin olisi mielellään heti saatavilla?
     
    Viimeksi muokattu: 01.04.2013
  10. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Kotelossa ei ole vakiona 92mm takatuuletinta, pätevä sekä suht hiljanen sellanen tosta:
    http://www.jimms.fi/tuote/SWIF2--921

    (tai halvempi jos on tosi niukka budjetti http://www.jimms.fi/tuote/AFACO-09000-GBA01)

    Tsiigaa sen kiinnityksen kanssa, voi olla että joudut vetämään teippiä flektin ympäri. Idea on siis se, että ton kotelon ja tuulettimen väliin jää välillä rakoa, josta ilma karkaa. Itte ku kiinnitin tuulettimen, niin ei tuntunu mitään kädessä kun sitä piti takatuulettimen kohalla. Teippauksella selviää, myös tota voi harkita paremman istuvuuden merkeissä: http://www.jimms.fi/tuote/ZUB-XP-RF92.B

    Kovalevy menee pystysuunnassa kotelon "tolppaan" ja SSD menee toiselle CD/DVD asemapaikalle.
     
    Viimeksi muokattu: 01.04.2013
  11. Tuzza

    Tuzza Member

    Liittynyt:
    26.03.2013
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ahaa. Lisään ton tuulettimen vielä tilaukseen, kiitokset!
     

Jaa tämä sivu