Mielipiteitä uuden myllyttimen uusista osasista

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Weakpoint 08.07.2012.

  1. Weakpoint

    Weakpoint Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen pitemmän aikaa märehtinyt uutta konekokoonpanoa, päädyin tällaiseen läjään. Windows 7 Home Premium OEM mukaan läpsäistynä koko paketille tulee hintaa Silentrigistä n. 1170 €. Muuttaisitteko mitään? Yläraja olisi 1200 äyriä, ehkä kympillä tai parilla venyen.

    z77 Extreme4
    i5-3570k
    Gigabyte 7850 OC
    True Spirit 120
    Samsung 830 128gb bulk
    WD Caviar Blue 500gb
    Rosewill Blackhawk
    Super Flower Golden Green Pro 550w
    Corsair Vengeance 8gb
    LG GH24NS DVD-RW

    Näytön, näppiksen, rotan ynnä muun sekalaisen saan hankittua omin neuvoin. Eniten kiinnostaisi ehdotukset jäähy(i)stä, kotelosta ja virtalähteestäkin, mutta kaikki neuvot ovat tervetulleita. :-3
     
  2.  
  3. antsuk

    antsuk Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2011
    Viestejä:
    492
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hyvältä näyttää.

    Sellainen huomio, että tarvitsetko Extreme4 emoa vai riittäisikö Z77 Pro3? Ja muistit kannattaa vaihtaa matalempiin.

    Jäähy on peruhyvä, mutta todellinen kellotusjäähy se ei ole. Virturiksi riittää Golden Green Pro 450w.
     
  4. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    LP:
    Jäähy:
    HDD:
    SSD:
    Sinulle tulee kova pelikone.
     
  5. Weakpoint

    Weakpoint Member

    Liittynyt:
    08.03.2007
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    En toisaalta tarvitse Extreme4:sta, ei siinä ole verrattuna muuta hienoa kuin kaksi PCIE 3.0-koloa ja enemmän USB 3.0-reikiä (tosin ehkä paremmat kellotusvalmiudet? Ääni?), enkä aio Crossfirea. Sitten löysin tällaisia muisteja:
    Linkki
    Link (näitä ehkä pari)

    450w Superkukka on varmaan riittävä, mutta olisiko joku King Platinum tai modulaarinen jne. yhtään rahanarvoista jos päätän säästää muissa osissa?

    Kiits. Tuo Silver Arrow vaikuttaisi hyvältä, toivottavasti ei vaan liian iso koppaan. Tollasta teran kovoa voisi myös harkita, SATA II vs. SATA III ei ole kai suurta merkitystä?

    Oon myös tietoinen että Ivy Bridgen prossut kuumenevat herkästi kellottaessa. Tietääkseni kuitenkin esmes 4.0-4.5ghz ei olisi vielä liikaa hyvillä ilmajäähyillä.
     
    Viimeksi muokattu: 08.07.2012
  6. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Normikovoissa ei mitään merkitystä.
     

Jaa tämä sivu