HDMI-Tietoa

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi yussius 18.08.2009.

  1. yussius

    yussius Member

    Liittynyt:
    23.02.2003
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moro!

    Nyt on iskenyt kipinä kasata olkkari uusiksi, eli tietokone(HTPC?)+kotiteatteri pitäisi saada.. Koneen oisin jopa kiinnostunut rakentamaan koteloa myöten itse, muttei siitä sen enempää.... :)

    Läppäreitä muutaman vuoden käyttäneenä oon vähän jäänyt jälkeen jutuista ja kysynkin: Kuinkahan saada ääni ynnä kuva ulos järkevästi esim tästä http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=34214 , kun tossakin puhutaan tosta hdmi:stä ja sit 7.1 äänilähdöstä..

    Tuleeko tommoselta emolta sen yhden ja saman hdmi-kaapelin kautta kuva ja ääni vahvarille? Ja mitenkäs sitten jos ja kun ostan ihan oikean näytönohjaimen???

    Kysyypi innostunut neuvoton....
     
  2.  
  3. EeroKakko

    EeroKakko Active member

    Liittynyt:
    14.05.2008
    Viestejä:
    1,272
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Tulee. HDMI siirtää kuvan lisäksi myös digitaalisen äänen.
    Sama homma. NVIDIAn korteissa täytyy kytkeä erillinen piuha emon ja näyttiksen S/PDIF-liittimien välille (tulee näytönohjaimen mukana).
    Radeoneissa sen sijaan on sisäänrakennettu äänipiiri, joten ei tarvitse "ylimääräisiä" piuhoja
     

Jaa tämä sivu