Esitutkinta valmistunut

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi DyingStar 15.04.2011.

  1. DyingStar

    DyingStar Member

    Liittynyt:
    15.04.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Parisen viikon nettisurffauksen jälkeen, olen päätymässä ostamaan näitä komponentteja ensimmäiseen itse kasaamaani koneeseen.
    Tahtoisin kysäistä mitä mieltä kokeneempi väki on ja erityisesti soveltuvatko kyseiset osat yhteen?
    Mielestäni tässä olisi yhdessä riittävä laatu, varmuus ja hyöty.

    CoolerMaster Storm Sniper Black Edition
    Corsair HX650W 650W ATX-virtalähde.
    MSI P67A-GD65 - Socket 1155
    ASUS HD6950 DIRECTCU II
    (Mahtuuko tuolle emolevylle myöhemmin mitään toista näytönohjainta CF tilaan tuon Asus Monsterin kanssa)

    Corsais vengeance 1600C9 2 x 4GB -muisti
    Samsung SpinPoint HD1030J 1000GB F3
    64GB Corsair Series 2.5 SATA 3
    LG Gh22NS50 SATA DVD Burner( muu halvin polttava)
    Win 7 64
    Joku Samsung näytöistä(DVI)

    Kaikkia osia ei saa yhdestä paikasta, mutta se mahdollista hintavertailun.
    Kiitos mielenkiinnosta!!
     
  2.  
  3. Muff77

    Muff77 Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2010
    Viestejä:
    1,942
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Ihan hyvältä näyttää, mutta turhan kalliilta / hifistelyltä.
    Sinulta puuttu prosessori ja mahdollinen prosessorin jäähy. Intelin i5 2500k on paras hinta/teho-suhteella oleva prosessori tällä hetkellä.
    Muistit halvimmat 1333-muistit, nopeimmilla et tee mitään, ellet hc-kellottaja ole.
    SSD:hen en osaa kommentoida, en niistä hirveästi tiedä mitään.
    Asuksen DC2 vie 3 korttipaikkaa, joten en tiedä mahtuuko 2 tuollaista, mahdollista? Tai 1 Dc2 ja 1 referenssi, sopivatko ne yhteen CF-tilassa?
    Onko kotelo tietoinen valinta? Aika tyyris tuollaiseksi?
    Mistä aiot osia ostaa, näyttää, että Saksasta / ulkomailta jotkut osat?'

    Kerro budjetti, niin voidaan kasata paremmalla hinta/teho-suhteella oleva setti!
     
  4. DyingStar

    DyingStar Member

    Liittynyt:
    15.04.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Unohtui lisätä juurikin tuo kyseinen prossu. Perustelisin vielä tekemäni valinnat.
    Koska jokainen penni on perse ruvella ansaittu, en tahtoisi hirveästi mennä metsään valinnoissani ia tehdä mahdollisimman järkevä kauaskantoinen sijoitus.
    Budjettina olisi suunnilleen tuhat euroa, mikä on mielestäni järkevin kertasijoitus´ kovan käytön ´koneeseen(riippuu vielä paljonko saan myytävästäni vanhasta koslasta.

    Kotelon valitsin johtuen eri sivustojen kehuttuaan hyvää tuuletusta. Nätti ulkonäkö, tilavuus ja muunneltavuus 4 tuuletinta vakiona ja 2 saatavana.

    Emolevy koska kuulemma laadukas ja kestävä johtuen käytetystä materiaalista(tantaali) http://www.overclockersclub.com/reviews/p67_motherboard_roundup/24.htm

    Myös muisti hyvällä jäähdytyksellä
    http://www.overclockersclub.com/reviews/p67_memory_roundup/

    Virtalähde- hintaluokassaan kehuttu luotettavuudesta jos ei niinkään suorituskyvystä.

    Huolettaa vaan se miten komponentit toimii yhdessä, esim. onko virtalähteessä kaikki tarvittavat johdot ja kaapelit oheislaitteisiin, mahtuvatko koteloon kaikki osat sekä pitkä odotus kun kaikkia löytyy eri puolelta(lapstore, jimm's, silent rig, verkkokauppa)

    Iso kiitos kuuluu myös vuonna 2003 hankitulle fujitsu siemens scaleo 800 joka nyt vasta alkaa pärskiä:)
    Vielä tuosta prosessorin jäähystä kumpi tähän kokoonpanoon olisi järkevin koon, tehokkuuden ja sopivuuden kannalta?

    Cooler Master Hyper 212, Scythe Mugen 2 Rev.B vai itse Noctua D14?
     
  5. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
  6. DyingStar

    DyingStar Member

    Liittynyt:
    15.04.2011
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Löytyykö tietämystä miksi AsRockin P67 emolevyt ovat edullisia? Näin kyynisenä oletan että tuotantokustannukset matalammat käytetyistä piirivalmistajista ja heidän osista johtuva(laatu), mutta kannattavuus kuitenkin paikataan isommalla myynnillä.
     
  7. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  8. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Ottakaas selville muistien, prosessorijäähyn ja emolevyn yhteensopivuus.
    Tarkoitan nyt fyysisiä mittoja, noissa muisteissa on suht korkeat jäähyrivat. Taikka sitten vaihdat muistit Kingstonin HyperX:ään jossa matalampi jäähyriva.
     
  9. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Viimeksi muokattu: 17.04.2011
  10. Muff77

    Muff77 Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2010
    Viestejä:
    1,942
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Viimeksi muokattu: 17.04.2011
  11. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Järkyttävän kokonen laitos =)
    Itse hieman epäilyttää tuo koko ja painosuhde. Meinaan siis, että kun konetta raahataan paikasta toiseen (Lanit yms) niin mille rasitukselle kiinnitys jää ?

    Tuota cooleria harkittaessa kannattaa lukea tarkkaan seuraava kohta joka tuossa artikkelissa mainittiin:

    "Yleisesti ottaen monien ylikellotusmuistien heatspreadereiden kanssa tulee varmasti ongelmia, sillä Silver Arrow tuulettimineen mahtui juuri ja juuri testikokoonpanon tavallisten muistikampojen päälle. Ulomman tuulettimen alle jää vain noin 25 mm tilaa (mitattuna coolerin pohjan kosketuspinnasta tuulettimen alareunaan). Tuuletinta nostamalla on saatavissa muutama milli lisää pelivaraa, mutta ahdasta on joka tapauksessa."
     
  12. Muff77

    Muff77 Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2010
    Viestejä:
    1,942
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Luin koko artikkelin päästä päähän. Yleisesti ottaen monella ei ole ylikellotusmuistien heatspeareiden kanssa ongelmia, mutta voihan niitäkin tulla. Monihan ostaa ihan perusmuistit, niinkuin itse aion :)

    Ne kiinnitysruuvit sai jonkun 15-35kg puristusvoimalle säätää, että kyllä se kiinni pitää.
    Laneilla nyt ei niin usein tule käytyä, hennosti kiikuttelee vaan koppaa :)
    Nätti se ainakin on ja hemmetin viileä. Ei tarvitse ylikellotusmuisteja, kun silver arrowi pitää muistit varmaan parhaiten kylmimpänä top 1:nä ;)
     
  13. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Ruuvit kyllä kestää aikamoista vetoa, mutta entäs emo? :D Ei kannata konetta paljon missään auton perässä pompottaa, sillä aikamoisen momentin tuollainen ~kilon mötti ~10 sentin varrella aiheuttaa emolevyyn, jota ei välttämättä ole juuri tuota seikkaa silmällä pitäen suunniteltu.
     
  14. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Siinähän se ongelma juuri onkin.
    Yleensä kaikki haaverit sattuu omasta virheestä. Joka siirron aikana ihmisillä ei ole aikaa tai kärsivällisyyttä hentoon liikutteluun, varmaan itsekkin olet konettasi liikuttanut kiireessä eikös vaan ? Vaikka nyt on helppo sanoa että hennosti konetta aina liikutellaan, niin ymmärrät kai sen että kun ollaan jo myöhässä laneista niin kotelo nousee suht rivakasti pöydältä ? Myöskään kukaan ei laittele konettaan turvavöihin takapenkille, niin äsken mainittu hölskyminen takapenkillä tulee kysymysmerkiksi.

    Ja vaikka laittaisikin, niin kyllä se emolevykin joustaa vaikka olisikin kahdeksalla kinnityksellä koteloon. Ehkä vähän turhan skeptistä, mutta ymmärrät varmaan mitä ajan takaa. Tuolla coolerilla on siis entistä suurempi merkitys konetta siirtäessä.
     
  15. Muff77

    Muff77 Regular member

    Liittynyt:
    14.12.2010
    Viestejä:
    1,942
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Näen pointtisi selvästi. kyllähän tollanen 1,2kg mötikkä on "turvallisuusriski" kun konetta liikuttelet, mutta ei se välttämätön katastorikaan ole :)
    Hinta / teho-suhteella toi on kyllä todella hyvä, jos verrataan vaikak corator ds tossa testissä. 1 tuuletin vähemmän, porukan äänekkäin ja jäähdytyskään ei parhaimmasta päästä.
    Thermalright Silver Arrowi on nyt hotspotissa :)
     

Jaa tämä sivu