Peruskysymys läppärin kovalevystä

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi megx 04.01.2010.

  1. megx

    megx Member

    Liittynyt:
    13.01.2007
    Viestejä:
    96
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Terve,

    pitäs vanhempaan läppäriin (Compaq nx5000) vaihtaa kovo. Selkeät tuotetiedot kevyellä tekstisivulla löytyy tästä.

    Mietin, että kun ei oo aikasemmin läppäriin tullu kovoa vaihdettua, niin ei kai niissä ole sen kummempia rajoituksia kovojen tallennuskoolle? Tuolla sivulla luetellaan kovalevyjä sanoin "user changable harddrives up to 60GB", mutta ymmärtäisin sen tarkoittavan läppärin eri versioita - käyttäjä itse voisi sitten vaihtaa minkä tahansa, kunhan fyysinen koko on se 2,5" ja liitäntä IDE.

    Kiitos vaivannäöstä.
     
  2.  
  3. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Arvauksena heitän, että koolla ei ole väliä, mutta voihan BIOsilla tietysti teoriassa tulla joku tahallaan tai ymmärtämättä tehty taikka laitteistosta johtuva raja vastaan. Tuotetiedoissa ja manuaaleissa mainitaan monesti muistin tai kiintolevyn maksimikoko sen mukaan, mitä markkinoilla sillä hetkellä on tarjolla, eikä tietoja yleensä päivitetä.

    Varmimman vastauksen saisit varmaan kysymällä valmistajan tuesta. Ainakin omiin pariin kysymyksiini olen HP-Compaqilta saanut asialliset vastaukset.

    Myös Google voi tietysti auttaa asiassa, varsinkin jos englanti sujuu.
     
    Viimeksi muokattu: 04.01.2010
  4. vps358

    vps358 Active member

    Liittynyt:
    14.11.2009
    Viestejä:
    4,637
    Kiitokset:
    249
    Pisteet:
    93
    Jep. Ainoa vaan, ettei yli 100 gigaisia levyjä PATA:na ole oikein kuin Western Digitalilla.

    Esim:
    http://www.verkkokauppa.com/?page=h...tit&cat2=Kovalevyt&cat3=IDE+2.5"+kannettaviin

    T: Vesku
     
    Viimeksi muokattu: 04.01.2010

Jaa tämä sivu