Kaveri on hankkimassa mahdollisimman tehokasta kannettavaa, joka maksaa alle 900€. Itse olen katonut tätä http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/kannettavat/ASLXPUB02105/acer-aspire-kannettava löytääkö joku jostain vielä parempaa.
Tässä lista, josta näet kannettavien prosessorit tehojärjestyksessä. Laita rasti kohtaan "show only notebook CPU:s. N930 on sijalla 46. http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html Tästä näet kannettavien näytönohjaimet tehojärjestyksessä, HD5650 on sijalla 45. http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html Kyseessä ei ole mikään kauhea tykki.
En itte ole kattellu täs nyt, mutta ilmottaisin vain, että tuo Windows Vista imee aika paljon tehoja koneesta. Kannattaisi katsoa joku jossa on toi Windows 7. Korjatkaa jos olen väärässä.
Itsekin selailin nettiä aikani kuluksi ja en kyllä parempaa löytänyt. Taitaa olla aika tasapainoinen paketti.
Näyttäisi olevan vielä pari kymppia halvempi täällä: http://www.markantalo.fi/product/ti...ASLXPUB02105/acer-aspire-kannettava?scid=1984