Eli käsissäni on kyseinen kannettava joka ei suostu lähtemään käyntiin. Virtanappia painaessa muutama merkkivalo lähellä näyttöä välähtää kaksi tai kolme kertaa, jonka jälkeen kovalevy pyörähtää ja CD asema hurahtaa. Sitten se vain sammuttaa itsensä kuin virtanappi olisi kesken käytön pohjassa. Muutaman kerran olen saanut käyntiin, ensin kopauttamalla konetta napakasti. Mutta kesken käytön näyttö on saattanut jumittua aivan täysin, ja siihen on ilmestynyt tavallaan semmoista "pikselimössöä". Hiiri ei myöskään reagoi mitenkään kun jumittuminen tapahtuu. Voiko olla että virransaannissa on jotain ongelmaa? Vai onko kyse jostain hajonneesta osasta? Kiitos ja kumarrus
Tuo "kopauttamalla käyntiin" viittais että vois olla joku kylmäjuotos joten se liittyis kyllä virtahäiriöön, eli päällisinpuolin virtajohtojen tarkistus ja onko poweri kunnossa.Kolistelu ei kyllä auta asiaa elikkä läppäri huoltoon.
Sen verran vanha kone taitaa olla että en huoltoon sitä rupea kiikuttaan. Käytin koneen auki ja tarkistin päällisinpuolin, mutta mitään häikkää en omilla silmillä ainakaan vielä löytänyt. BIOS:in nollasin käyttämällä patterin irti mutta ei auttanut. Voiko olla että joku paikka ottaa runkoon ja sitä kautta se sammuttaisi itsensä?