1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Miniläppärin virtajohto rikki

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi Vilhis 16.12.2009.

  1. Vilhis

    Vilhis Guest

    Kävipä niin, että Acerin miniläppärin virtajohto hajosi. Mistä uusi? Nopealla silmäyksellä noiden hinnat on aika hirveitä. Eikö noihin oo jotain halpisperusjohtoja olemassa, vai onko kaikki melkeen pakosta aina merkkikohtaisia?

    Kone on siis Acerin Aspire One ja virtajohdossa luki tiedot: "Input: 100-240V-1A(1A) 50-60 Hrtz Output: 19V 1.58A(1,58A) 30W"

    Edit: Voisko tossa käyttää jonkun muun läppärin johtoa? Löytys kotoo esim. hieman vanhempi HP:n läppäri jossa olis kyllä toimiva virtajohto(sen tiedot: Input: 100-240V 1.7A(1,7A) 50-60 Hrtz Output: 18.5V(18.5V) 3.5A(3.5A) 65W).
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 16.12.2009
  2.  
  3. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    HP:n johdon luulisi sopivan, sillä eroa on vain puoli volttia jännitteessä, muuten kaikki täsmää.
     
  4. Vilhis

    Vilhis Guest

    Itseasiassa sain jo muualta infoa, että tota HP:n johtoa ei kannata kokeilla, sillä se lykkää virtaa sit akkuun puolet enemmän kuin alkuperäinen.

    Itsehän en näistä asioista tajua yhtään mitään.
     
  5. apek

    apek Regular member

    Liittynyt:
    15.01.2007
    Viestejä:
    567
    Kiitokset:
    46
    Pisteet:
    38
    Niin tuo kyseinen acerin virtalähde syöttää 30 wattia, kun taas hp:n vastaava 65 wattia.

    Millä tavalla johto on rikki? Asiansa osaava henkilö pystyy kyllä korjaamaan poikki menneet johdot. Itsekkin voi korjata, jos tietää mitä tekee. Muuntajan ja tietokoneen väliin on sutkoht helppo vaihtaa vaikka kokonaan uusi johto.

    Tietenkin jos itse muuntajasta on jotain hajonnut, niin homma voi mennä jo vaikeammaksi.
     
  6. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    No voi perhanan, niin lykkääkin... Virta tosiaan on kaksinkertainen.
     
  7. Vilhis

    Vilhis Guest

    Oletan, että vika on muuntajassa.
    Muuntajasta töpseliin menevään johtoon tuli pieni särö, kun se jäi penkin väliin, mutta sain korjattua sen ihan vaan teipillä ja sen jälkeen toiminut pitkään normaalisti. Koska kosketusta ei enää löydy lainkaan ja muuntajasta kuuluu vaimea ininä laittaessa töpselin seinään, päättelin vian olevan muualla.
     
  8. teme565

    teme565 Active member

    Liittynyt:
    10.05.2002
    Viestejä:
    3,306
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Siihen koneeseen voit lykätä vaikka 100 watin muuntajan eikä se akku lataudu siitä yhtään nopeammin. Tuo powerin teholukema tarkoittaa sitä, että sen verran siitä maksimissaan saa irti.
    Vrt. jos sulla on pöytäkoneessa vaikka 500 watin virtalähde, ei se tarkoita sitä että se poweri työntää tietokoneen komponenteille väkisin sen 500 wattia vaikkei ne sitä tarvitsisikaan.
     
  9. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Teho kylläkin tarkoittaa maksimia, mutta latausvirta on eri (alk.per. 1,58A ja uusi 3,5A), jos en taas ole väärässä. Käytännön merkitystä en osaa sanoa, voi olla että akku kestää, voi olla että latausvirta on liian suuri ja akku lämpenee liikaa.
     

Jaa tämä sivu