1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Läppäriä ostamassa

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi juusto82 31.07.2010.

  1. juusto82

    juusto82 Regular member

    Liittynyt:
    01.02.2007
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt tuli sit kauhee houkutus ostaa ensimmäinen läppäri.

    Hyvä halpa ja tehokas pitäs tietty saada ja kutakuinkin seuraavat zydeemit löytyä:

    intelin 2 tai 3+ ytiminen rossu

    mielellään 4 gigaa muistia ddr2 tai ddr3

    200+ giganen kovalevy 7200rpm

    Bluetooth , Webcam , mikrofoni ja kuuloke liitännät.

    15" , mielellään 17 tuumanen näyttö.. DVI tai HDMI liitäntä että sais vaikka liitettyä toiseen näyttöön.

    muutama usb 2.0

    WI-FI sekä rj-45 portti

    Kone ei tule pelaamiseen joten näytönohjaimen ei tarttis olla mitään viimestä huutoa, jos nyt vaikka runescape pyöris ni se riittäis

    Hinta jotain 500€ tai enempi jos ei tolla saa :p

    Jotain tästä jäi varmasti sanomatta ja ehdottaa tietty saa tarjouksista/sopivista läppäreistä!
     
  2.  
  3. Anestic

    Anestic Regular member

    Liittynyt:
    27.11.2007
    Viestejä:
    432
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Taitaa melkein kaikki kuluttajakoneet mennä kriteereihisi (poislukienn bluetooth jota näkee yhä harvemmin. Katso kiva malli, googlaa ettei ole huonoja arvosteluita ja osta. Itsellä on alle 500 kone ja on hyvä (olen aika tarkka).
     
  4. juusto82

    juusto82 Regular member

    Liittynyt:
    01.02.2007
    Viestejä:
    103
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no minkäslainen kone sulla sitten on?
     
  5. Anestic

    Anestic Regular member

    Liittynyt:
    27.11.2007
    Viestejä:
    432
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Packard Bell tj66-jotain malli gigantin tarjous pariviikkoa sitten. Intel t4400, nvidia g105m, 4gb ddr2, 320gB kovo + n.3h akkukestoa. Perusliitännät löytyy myös (4*usb2, hdmi ja vga). Tosin tuon kovalevyn nopeutta en ole tarkistanut vielä mutta eipä ole juuri tökkinyt. Mutta muuten nuo sinun kriteerisi aika hyvin peittää.

    Tuossa muuten kiva mutta 3gb muistia ihan esimerkkinä:


    Itse kyttäisin tarjouksia lehdistä tai menisin tinkaamaan esim. Experttiin. Sieltä tämänkin löysin... Sitten vielä nopea googlaus päälle varmistukseksi että ei ole ihan epäkelpo malli.
     
  6. JustGamer

    JustGamer Regular member

    Liittynyt:
    02.06.2010
    Viestejä:
    4,757
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Packard Bell on todella luotettava valmistaja.
    2005 ostettiin läppäriksi eikä vieläkään oo hajonnut. Tietyiltä sivuilta tuli pientä jännää joka sekotti käynnistystiedostot, mutta oli se sen arvosta. Ongelma kun ratkes.
    Luotettava on Packard Bell, liiankin luotettava. Ei hajoo millään, haluaisin jo eroon että sais uuden. Ei vaan tuu kymysykseenkään kun toi pelittää noin hienosti. Tai ei pelitä kun ei oo tehoja mutta muuten.
    Ainut vika tossa mun omassa on vanhuus. Kaikin muin puolin erinomaista laatua. Suosittelen merkkiä, hyviä vaan ei nyt soomesta saa tohon hintaan. Laatu maksaa.
     
  7. Anestic

    Anestic Regular member

    Liittynyt:
    27.11.2007
    Viestejä:
    432
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juu kyllä itsekin tuon laadun komppaan. Gateway on muuten toinen brändi samoille tuotteille ainakin jenkeissä ja näkyy olevan paljon tyytyväisiä asiakkaita. Toivottavasti, jos hinta/laatu on tätä, saadaan näitä paljon markkinoille... Tätä omaa malliani en löydä kyllä mistään...
     

Jaa tämä sivu