Netti pätkii langattomassa reitittimessä joka on kytketty sillattuun modeemiin.

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Greedo 05.12.2010.

  1. Greedo

    Greedo Regular member

    Liittynyt:
    16.06.2005
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ongelma on siis sellainen että minulla on Zyxel P-600 series modeemi joka on asetettu sillattuun tilaan. Tähän modeemin on kytketty siis reititin sekä yksi tietokone ja xbox.
    Tämä modeemiin kytketty reititin on ihan vakioasetuksilla ja siinä välillä netti toimii ja välillä ei.

    Netti siis välillä on toiminut pitemmänkin aikaa aivan loistavasti ja välillä on pitkiäkin aikoja toimimatta.

    Olisiko jollain joitain ehdotuksia että mikä tässä saattaa olla vikana? Ostin uuden reitittimen koska arvelin vian olevan siinä. Mutta ei pelitä vieläkään.

    Kiitoksia.
     
  2.  
  3. Datanen

    Datanen Guest

    Liittynyt:
    21.09.2010
    Viestejä:
    5,322
    Kiitokset:
    68
    Pisteet:
    108
    Minullakin oli ongelmia kyseisen modeemin kanssa. Se kun ei jaksanut pyörittää kovinkaan nopeasti nettiä. Siinä oli wlan samassa. No, asensin Dlinkin ja laitoin siihen Wpa2 salauksen ja se toi lisää nopeutta nettiin.
     
  4. Greedo

    Greedo Regular member

    Liittynyt:
    16.06.2005
    Viestejä:
    204
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No laitteet jotka ovat suoraan kytkettynä tuohon zyxeliin toimivat moitteettomasti. Lukuunottamatta Buffalon tai Jensenin langatonta reititintä.
     

Jaa tämä sivu