1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Mokkulalla mahdollista luoda verkko kahdelle koneelle?

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi Hnkka 17.08.2009.

  1. Hnkka

    Hnkka Member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    42
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tervehdys! En löytänyt pitkäisen googlettamisen tuloksena vastausta hakemaani, joten jospa joku osaisi kertoa. Onko mahdollista luoda verkkoa kahdelle koneelle josta molemmilla pääsy nettiin yhden mokkulan kautta. Eli siis luoda kannettavan ja pöytäkoneen välille verkko, jossa kannettava käyttää nettiä koneeni kautta. Kannettava on HP Compaq Presario CQ71 ja pöytäkone itsekasattu ja emolevynä toimii M4N78. Olen koittanut luoda lähiverkkoa mutta ei ole onnistunut. Onko tälläinen mahdollista? Emolevyssä pitäisi olla langaton verkkokin, mitä olen yrittänyt. Tarkoituksena siis olisi luoda langaton verkko, jossa kannettava käyttäisi nettiä pöytäkoneeni kautta. Mukavaa olisi jos saisi selkeät ohjeet miten tulee asia tehdä.

    Viisaat neuvokaa, olisi hienoa saada molemmat koneet nettiin yhtäaikaa.
    Kysykää jos tarvitsee jotain lisätietoja!

    Kiitoksia jo etukäteen.
     
    Viimeksi muokattu: 18.08.2009
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Helpoimmalla saanet sen toteutettua ostamalla wlan-reitittimen johon saa mokkulan liitettyä.
     
  4. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Kyllä, on mahdollista jakaa yhden koneen mokkula yhteys useammalle koneelle tekemällä lähiverkko koneiden välille. Se miten homma tehdään en muista. Jotakuinkin koneet lähiverkkoon niin, että pingi kulkee koneesta toiseen. Sille toiselle koneelle default gateway osoitteeksi sen mokkulakoneen ip osoite. Tarkempia ohjeita en tähän hätään osaa antaa.
     
  5. Hnkka

    Hnkka Member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    42
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Pieni säätäminen ei haittaa, joten yritetään mieluummin ilman reitittimen ostamista. Jos jollakin olisi ohjeita lähiverkon luomiseen niin olisin kiitollinen. Kokeillut olen luoda mutta jostain syystä en vissiin tehnyt sitä oikein kun ei toiminut.
     

Jaa tämä sivu