Kerrostalohuoneiston sulakekaapissa on yhteyden saapuva portti (KJ NOUSU) ja 6 kpl huonepaikkoja (ATK1-ATK6). Hankin exibelin haaroittimen KJ NOUSU -porttiin. Sen jälkeen kun vetää haaroittimesta kaapelit esim. ATK1 ja ATK5 portteihin niin kumpikaan huonepaikka ei toimi? Pelkällä kaapelilla vedettynä yhteys toimii, esim. näihin ATK1 tai ATK5 paikkoihin. Onko haaroitin viallinen vai onko edes mahdollista jakaa tämmöisellä haaroittimella yhteyttä, vai vaatiiko erikseen reitittimen?
Kyllä reititin on se suositeltavin ja paras ratkaisu, eikä edes maksa paljoa. Halvimmat reitittimet irtoaa alle 20€. Tuollaiset haarottimet saattavat jossain tapauksissa toimia, mutta eivät ole varmoja ratkaisuja.
Ethernet-yhteyttä ei pysty jakamaan pelkästään tuollaisella haaroittimella. Tarvitset kytkimen tai reitittimen tuohon väliin. Eli esim tällaisen http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=22203 WAN-porttiin kaapeli KJ-noususta ja sitten routterin LAN-porteista kaapelit noihin ATK-paikkoihin.