1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

A-link RR24AP(i+) ongelma

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi slarpa 14.05.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. slarpa

    slarpa Member

    Liittynyt:
    13.08.2009
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ko. modeemi pätkinyt yhteyksiä satunnaisesti usein. Resetoin asetukset ja laitoin salaukset yms uusiksi mukana tulleiden ohjeiden mukaan (WEP, 128bit, 26 merkkinen salausavain ja lisännyt kaikille key-riveille samanmäärän merkkejä), mutta nyt ei netti toimi.

    Verkko kyllä löytyy ja siihen pystyy yhdistämään, mutta sitten herjaa että "vajaa tai puuttuva liitettävyys". Olen nyt tehnyt muutamaan kertaan asetukset uusiksi, buutannut modeemia/konetta yms. mutta muutosta ei tule. IP-osoitteen noutamisessa ongelmia ilmeisesti, asetuksista on päällä automaattiset hakemiset.

    Salaamattomana siis toimii ongelmitta, mutta salaus olisi saatava toimimaan.

    Olisko jollain fiksummalla ehdotuksia mitä tulee tehdä?

    Edit:

    Ongelma korjaantui vaihtamalla salauksen WPA2:een. Parempi salaus toki, mutta silti ihmetyttää toimimattomuus WEP:llä kun aiemmin on toiminut.
     
    Viimeksi muokattu: 14.05.2010
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu