Minulla on käytössäni XFX 450W Core Edition ATX-virtalähde, niin nyt uuden näyttiksen ostoa harkitessani (XFX Radeon HD 6850 Black Edition 1 GB) alkanut miettiä että riittääkö 450w virtalähteeni ko. ohjaimelle? varmuuden vuoksi kerron että prossu on AMD phenom II x4 960t black edition, jos joku sitä sattuu kysymään
Riittää varmaan kahdellekin tuollaisella näyttikselle. Lisävirtaliittimien määrä kannattaa kuitenkin tarkistaa, jotta tietää hankkia adapterin tai varmistaa että sellainen tulee näyttiksen mukana. Jos siis powerissa ei ole kahta lisävirtaa.
Kiitoksia tiedosta. Tarkistin asian ja löysin kuin löysinkin kaksi lisävirta johtoa. Toinen on emossa kiinni ja toinen vapaana
Eli tarvitset adapterin, koska suurin osa HD 6850:stä vaatii 6-pinnisiä lisävirtaliittimiä kaksi. Emolle menee varmaan neljäpinninen liitin.
Kuvassa näyttää olevan näytönohjaimen takana vain paikka yhdelle 6 pinniselle johdolle. Lymyääkö jossain toinenkin?