Palit Radeon HD 4670 muisti?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi EgeHe 21.03.2010.

  1. EgeHe

    EgeHe Member

    Liittynyt:
    04.12.2009
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli tuollainen näyttis on koneessa kiinni. Leikkiessäni Everestillä huomasin sen näyttävän muistin määräksi 1gb, vaikka muistia pitäisi olla 512mb. Myös ATI Catalyst Control Center näyttää tämän saman, kuin myös sivusto www.CanYouRunIt.com ja järjestelmätiedot. Kiinnostuin aiheesta, ja tarkistin näytönohjaimessa olevasta tarrasta, siellä tosiaan lukee 512mb.

    Mikä tämän aiheuttaa? Mikä on muistin oikea määrä? Onko jollakin muulla ollut samanlaista tilannetta?
    Olisi mukava tietää aiheesta, kiitos jo etukäteen!


    EDIT: Tosiaan, jos vaikuttaa, käyttöjärjästelmänä on Win XP Home Premium SP3..
     
    Viimeksi muokattu: 21.03.2010
  2.  
  3. Sn1p3d

    Sn1p3d Regular member

    Liittynyt:
    18.04.2007
    Viestejä:
    628
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Varmaan kannattaa ajureista lähteä, eli poista vanhat ajurit täysin ja asenna sen jälkeen uusimmat. Jos se yhä näyttää sinulla olevan 1GB muistia niin voihan se olla, että sisuksista tosiaankin löytyy sen verran.
     
  4. EgeHe

    EgeHe Member

    Liittynyt:
    04.12.2009
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Uusimmat ajurit ladattu ja asennettu, ei muutosta. Onko näyttikseen siis eksynyt muistia liikaa? :D Keksiikö joku selitystä?
     

Jaa tämä sivu