Yritin katsella oiskos tähän ollut vastausta, mutta en löytänyt sitä - tai sitten en ole vain huomannut. Ongelma on seuraava - NVIDIA GeForce 9800 GT lopettaa joskus toimintansa, elikkä näyttöön tulee ilmoitus "Näytönohjain ei vastaa - joten se palautui". Kone on kohta 7kk vanha Amilo - Fujitsu Siemens, jossa on Windows Vista käyttöjärjestelmä. Ongelma ilmee joskus kun pelaan Dragon Age Origins - peliä. Peli jäätyy ja kuvaruutu menee mustaksi. Jonkin ajan kulttua kuva palaa takaisin ja peli välähtää ruudussa. Tämän jälkeen peli painuu alas työkaluriviin ja näyttöön tulee kyseinen ilmoitus. Pelin saa klikattua päälle uudestaan - se toimii normaali mutta hitaasti. Joten onko ongelma näytönohjaimessa, pelissä vai käyttöjärstelmästä? Näytönohjain on päivitetty hiljattain. Ja sitten on eräs toinenkin ongelma: Kone sammuu kokonaan joskus ja käynnistää itsensä uudestaan. Ennen tämän tapahtumista koko järjestelmä jäätyy ja näyttöön muuttuu siniseksi ja siinä alkaa vilistä valkoista tekstiä. En muista tarkkaan mitä siinä tekstissä lukee, mutta muistelisin, että jotain muistista ja tiedostojen keräämisestä se kertoo. Jos joku voisi hiukan valistaa ja valottaa ongelmia niin olisi kiitollinen. Jos vaikka ne olisi korjattavissa? Terv. Matti
Kuulostaa vähä siltä että näyttis ei kestä vakaana. Kurkkaaha sinne konee sisälle ja kato onko paikat mite pahasti pölyssä ja putsaa tarvittaessa. Tämän jälkeen lataa Furmark ja rasita näyttistä ja kato kestääkö pystyssä. Jos ei niin takuuseen.
Ongelma on varmaankin "Näytönohjain on päivitetty hiljattain.", ainakin omalla kohdalla. Kannattaa asentaa vanhemmat ajurit, esim. itellä pyörii 186.18 paljon paremmin kuin noi uusimmat olikohan 196.21 tai jtn. Paljon on näkynyt samoja ongelmia muillakin, joten ton pitäis auttaa. Kunhan vaan kunnolla putsaa vanhat alta pois.
Tai, vika on vistassa, itellä oli ihan sama ongelma kun sulla ja googlettamalla kymmenillä muilla, itellä vika tuli kun bs-playerilla plarasin videoo läpi, niin teki heti ton saman, vaihdoin windows 7:aan ei oo sen jälkeen tullu. Eli kaikki keillä on samaa ongelmaa ja paska vista käyttöjärjestelmänä, vaihtakaa ekana windows 7:kaan. Vistassa oo mitään muuta ku vikoja ollu, mikään ei toiminu, ainakaan itellä. =S