minkälainen näyttis pitäs olla et pyörii Crysis High asetuksilla? pitäskö olla Radeon 5850? vai oisko halvempaa? vai pitäskö olla parempi viel?
Olis hyvä tietää, mikä kokoonpano on entuudestaan? Niin tietää uskaltaako sinne tollasta korttia lätkästä edes, vai muodostuuko siitä pullonkauloja. Eli jos prossu ottaa vastaan tai poweri yms. Mutta näin yleisesti, 5850 pyörittää crysis warheadia ihan hyvin high-asetuksilla, ilman reunanpehmennyksiä. Resolla 1680x1050. Fps keskimäärin siinä 40. Ottaen huomioon että crysis: warhead on hieman raskaampi, kuin crysis. Kyllähän tollakin jo pelailee hyvin, 5870 onkin jo selkeesti tehokkaampi.
Kyllä tuolla HD 5850 pelailee jo kaikki nupit kaakossa pienen reunanpehmennyksen kanssa, riippuen toki muusta kokoonpanosta. Käsittääkseni Warhead omaa twiikatun Cryengine 2 moottorin ja on täten paljon kevyempi, ainakin omalla kohdalla tuli tämä todistettua.
Kyllä HD5850 riittää varmasti melko pitkälle. Kuten edellä mainittiin niin Warhead tosiaan on kevyempi kuin alkup. Crysis.
onko mitään NVIDIAN korttia suunnilleen yhtä tehokasta? http://www.jimmspc.fi/tuote/NE3TX275FHD94?t=false Esim tuo? ei varmaa oo yhtä tehokas ku 5850 mut millä asetuksil pyöris tol?
Nvidialla puuttuu dx11, joten suosittelisin sijoittamaan tällä hetkellä atin 5800 sarjalaisiin + ne syö vähemmän poweria.