1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

HD 6850 Ei signaalia

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi nahkis_ 26.10.2011.

  1. nahkis_

    nahkis_ Member

    Liittynyt:
    06.10.2006
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkäs ostin kyseisen ratikan vanhan HD 4850 tilalle. Ongelmana on vain että kuvaa ei tule näyttöön. Hommasin tehokkaamman 600w virtalähteen kun ajattelin että 500w ei riitä potku, ei auttanut. Lähetin kortin takuuhuoltoon josta sain uuden tilalle. Ei toimi vieläkään. Poistelin kaikki vanhan kortin ajurit ja ohjelmistot ja siltikään ei toimi. Lisävirtapiuha on kiinni ja kortti varmasti pohjassa, en kyllä yhtään tajua missä voi olla vika. Harmittaa kun hommasin BF3 varten ja näillänäkymin joutuu pelaaman low graffoilla ja 1024x768 resolla. Emolevynähän on Asrock M3N78D
     
  2.  
  3. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Minkä virtalähteen ostit se on meinaan ihan sama vaikka ois 10000w jos virtalähde on mallia kiinanpommi.
     
  4. Kuupola

    Kuupola Regular member

    Liittynyt:
    13.12.2010
    Viestejä:
    956
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Muukin kokoonpano olisi kiva tietää.
     
  5. nahkis_

    nahkis_ Member

    Liittynyt:
    06.10.2006
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Modecomin 620W. Tiedän että ei ole sieltä parhaimmasta päästä mutta ei nyt ollut varaa parempaakaan ostaa. Prossuna Athlon II x4 2.90Ghz, muistia 4GB 1333Mhz.
     
  6. leinmi

    leinmi Active member

    Liittynyt:
    13.01.2009
    Viestejä:
    3,914
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Viimeksi muokattu: 26.10.2011
  7. DjZorlag

    DjZorlag Regular member

    Liittynyt:
    17.06.2011
    Viestejä:
    765
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Köyhällä ei ole varaa ostaa sitä halpaa. Koska samantien sen halvan tilalle joutuu ostamaan sen kalliimman. Ja tässä tilanteessa tuo XFX 550w olisi ollut vieläpä suunnilleen saman hintainen.

    Eihän se Modecomin poweri välttämättä ole syypää ongelmaan, mutta kannattaa tuo poweri laittaa silti vaihtoon. Rikkoo sinulta vielä jossain vaiheessa muita osia. Jo alle 50€ saa esim. ihan hyviä käytettyjä corsaireja (vx,- tx,- ja hx-sarja) jotka varmasti tulevat kestämään vielä pitkäänkin. Myyntipaikkoja esim. huuto.net ja muron myyntipalsta.

    Ja jos corsair otetaan esimerkiksi niin ihan hyvin tuollaiselle näyttikselle riittää vaikka corsairin 450w poweri eli yhteiswatit eivät ole kaikki kaikessa. Ja älä osta sitä uutta Corsairin CX-sarjaa. Ne ovat ainoita huonoja corsaireja mitä on. Lukuunottamatta vanhempaa (laadukasta) Corsair CX 400W:tä joita saattaa löytyä vielä käytettynä. Sellainenkin riittää kokoonpanoosi nätisti, jos et aio näyttiksiä laittaa Crossfireen/SLI:hin ja pysytään yhden piirin korteissa. CX 400w:ssa 30A 12V linja = 360W näyttikselle ja prossulle.

    E: Vertaa Ainakin tässä 620w Modecomissa luvataan olevan (kuvan perusteella) 2kpl 20A linjoja 12V:lle. Eli todellisuudessa saadaan molempia linjoja rasitettaessa korkeintaan 30A irti? Eli sama kuin 400w corsairissa. Yhden linjan takia voitto kuitenkin corsairille eli "laatu 400W" > "ei-niin-laatu 620w"
     
    Viimeksi muokattu: 26.10.2011
  8. nahkis_

    nahkis_ Member

    Liittynyt:
    06.10.2006
    Viestejä:
    71
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kai se sitten pitää tuo uusi poweri jälleen tilata. Tekisi mieli käydä tunkemassa tuo vanha jonkun perseeseen. Vittuako ne myy tuommosta paskaa jolla ei tee mitään.
     
  9. DjZorlag

    DjZorlag Regular member

    Liittynyt:
    17.06.2011
    Viestejä:
    765
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nykyään myyjäthän tahtovat vain omaa parastaan eikä asiakkaan parasta. Eli mahd. paljon voittoa vaan. Parasta kun itse ottaa asioista selvää ennen ostamista. Myyjän puheisiin ei yleensä ole luottamista. Edes "hyvä" myyjä ei tietenkään voi huonoa päätöstä estää jos verkkokaupasta tilaa, koska myyjällä ei ole ostopäätökseen sananvaltaa.

    Noissahan on joskus se 14pv palautusoikeus tai vastaava eli mahdollisesti voit yrittää saada rahasi takaisin. En sitten ole varma onko se enää voimassa kun tuote on avattu ja sitä on käytetty.

    Ja sitten tosiaankin kun uutta virtistä ostat niin varmistat sen vielä täällä ettei tule uutta pommia ostettua.
     

Jaa tämä sivu