Elikkä siis, koneessani on upouusi Sapphire radeon HD 4870 1gb silent(on siinä ihan tuuletinkin). Tein furmarkilla stability testiä ja lämmöt tasaantuivat n.95 asteeseen, onko se kovinkin paljon?
No siinä alkoo olee aik kovat lämmöt. Kananmunia paistamaan. Kellotuksestako nousi. Varmaan Accelero Twin Turbo vois olla parempi cooleri.
Millähän nopeudella tuuletin pyörii?(prosentti-luku) Kokeiles vaan pelata muutama tunti ja kattoo onks lämmöt samat. Sopii myös noita after-market coolereita asennella.
Kovat on lämmöt. Itsellä gts käy noin 85 asteessa pelatessa. ihmetyttää kun vakio tuuletin ei mielestäni msäädy lainkaan vaan pyörii kokoajan samalla nopeudella?
Ensinnäkin, mikään peli ei rasita näyttistä yhtä paljon kuin Furmark. Toisekseen, kyllä tuo kortti kestää noita ~90 asteen lämpöjä.
Kylhän se kestää yli sadan asteen lämpöjäkin, ja tosiaan eipä ne lämmöt pelatessa noussukkaan paljoa yli 60 asteen.
tein just vakio kelloilla vakio tuulettimel furmarkin ni sain 110c max lämmöt : DD on iha normaaliia?
Juu, aika tavallista. Furmark rasittaa 48XX-sarjan kortteja epätavallisen paljon, eikä luultavasti tollaista ei reaalimaailman (en nyt käy kiistelemään aiheesta "Furmark on reaalimaailman käyttöä") käytössä koskaan vastaan. Jos niin tapahtuu ja kortti poksahtaa -> takuuseen.
Niinhän se on, tietysti takuu on aina hauska vaihoehto kun tuote on jimmssistä ja en satu asumaan hesassa tahi turussa Jotenkin huono maku jää verkkokauppojen takuumenetelmistä(vähän OT)
nii samaa minäkin ku crysistä pelatessa max 80c sit furmarkis 110c wtf? no joo jos lahoo ni uutta tilalle...
Kaappaan vähän topiccia. Saako ton Accelon Twin Turbon kiinni HD4890? Mulla Furmarkissa lämmöt 80 astetta maksimissaan. Pelatessa 76 astetta ollut korkein tähän mennessä.
ihan normaalia atille että lämpenee ainakin referenssi jäähyillä, Sitä en kyllä mene kieltämään etteikö tuosta alkaisi jo jotain haittaaki olemaan säädä tuuletin manuaalisesti Catalyst controll centeristä 65-70prossan kohille, voi olla että lämmöt pysyy kuris jos ei piisaa nii nosta lisää ota myös kotelosi sivuseinä pois (huonosta kotelo tuuletuksesta johtuen lämmöt saattaa laskee jopa yli 10c) itsellä oli sama juttu kun 4870 omistin (tasan 2 päivää oli käytös) mutta vaihdoin tuon lentotukialuksen ihan rauhalliseen gtx260 malliin