Moi Ostin tisa tollasen gainward GTX 460 GS GLH näyttiksen näyttis on todella hyvä ainoastaan tuo tuuletin oli pieni ongelma. Ensinnäkin ei mistää hiljaisimmasta päästä jaa tossa mun kappaleessa oli laakeri jotenki huono ko se kitisi. öljysin sen se autto viikoks ja taas alko kitistä. Kyllästyin tohon kitinään ja otin sen muovikotelon siit päält pois jossa se tuletinki siis on kiinni. Nyt siinä on kiinni nippusiteellä 70mm tuuletin suoraan sii jäähytyssiilissä lämmöt pelatessa 60-65 Onko toi ihan hyvä ratkasu vai onko jotain parempaa kaupallista? joko kokonaan uusi jäähy tai sitten joku "parempi" systeemi mil tohon sais tuulettimen kiinne.
Jos vasta ostit niin se menis kyllä takuuseen. tämä satta käydä (tarkasta yhteensopivuus valmistajan linkistä)
Ostin käytettynä joten ei ole takuuta. mut toi jäähy olis kyl muutenki joutanu pellolle oli aika äänekäs muutenki. Nyt mietin jotain sellasta ratkasua et joku hiljanen tuuletin siihen nippusitel kii ja se nopeudensäätäjään kiinni. Mikä tuuletin mahtais olla hyvä/hiljainen vissii jotain 80mm kokoa. ja sit se tuulettimen säätöpaneeli koneeseen vaikka esim 3.5" paikkaan.
Itellä on Accelero TWIN TURBON pelkän siilin päällä 2 kpl 120 mm kotelo tuuletinta nippusiteillä kiinni. On kyllä hiljanen kun ostin sellaset missä kierrokset maksimissaan 1500 eikä lämmöt karkaa pelatessakaan. Virrat otin tuulettimiin ihan molexista, eli pyörivät max. kierroksilla. Jos meinaat tollasen normi kotelo tuulettimen siihen iskeä ni kato niitä rpm lukuja et on alhaset, koska muuten meteli voi olla huimaa jos kiekat iskee 3000 rpm. Ratkasevaa myös se et paljonko ilmaa liikkuu tuulettimen pyöriessä.
Noo aattelin laittaa siihe välii ton nopeussäätimen et voi tost koneen edest sit säätää sitä nopeutta tai no se säädinhän säätää sitä ite lämpötilan mukaan et sen perusteella ei kierrokset karkaa. Millasta tuuletinta suosittelisitte? et olis hyvä ilmavirta mut kuitenki sit sut hiljanen.
Täs olis se säätöpaneeli mukana http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=16399 Mut ei taida ihan hiljasimmasta päästä olla tuo kun 800 rpm luvataan 17 dBA. Tässä sit 1350 rpm tuulari joka pitäs olla hiljanen ja ilmaakin liikku ihan mukavasti http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=46777
Haittaako ilmavirran kannalta jos laittaa tollasen 120mm tuulettimen ko toi http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=46777][/url] on näköjään 120mm tuuletin koska se menee varmaan kahdelta reunalta 1cm yli?
Eipä se nyt haittaa kun ropelli on pyöreä niin aika pieni osa siitä hönkii sen näyttiksen siilin ohi.
Noh täytyy sitten hommata 120mm tuuletin. Tietokonekauppa.fi olis se mistä ostan sen valikoimasta jos jonkun suosittelisitte toho näyttikseen