Olen tilaamassa uutta konetta johon olisin ottanut, Sonata III Silent ATX-kotelo (500W). Aloin miettiä että onko tuo virtalähde riittävä uudelle 5870 kortille ja että mahtuuko se sisään ( olen kuullut että on iso kortti ) jos ei ole sopiva kotelo niin suositelkaa jotain halpaa koteloa + virtalähdettä. Kiitos
Virtalähde on riittävä, mutta kotelon kanssa saattaa tehdä tiukkaa, koska siinä on sivuttain käännetty kovalevykehikko. GTX260 mahtuu juuri ja juuri kyseiseen koteloon, isompaa korttia en edes yrittäisi sovittaa sinne. Pikaisella googletuksella GTX260 on ~26,6 cm pitkä, kun taas 5870 on ~28 cm. Antec Three Hundrediin tuo mahtuu, jos ei laita kovalevyjä ihan ylös asti niille tarkoitettuun kehikkoon. Poweriksi vaikkapa Corsair VX450 tai HX520.
Kuten Henry_FIN ylempänä mainitsi, ahdasta tulee jos meinaat HD 5870:n saada mahtumaan Sonataan. Toki kovalevykehikon saa irroitettua ja siten HD 5870:n mahtumaan koteloon, mutta silloin kiintolevyille täytyisi kehitellä uusi paikka. Omassa koneessani oli HD 5870 ja Core i7 920 yli 4GHz:ssa Coolermaster Silent Pro 500W:n turvin pyörimässä ja kone rullasi moitteetta. Siispä voisi sanoa, ettei HD 5870 kummoista virtalähdettä vaadi.