Asus gtx 560 Ti DirectCU

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi Emo_Levy 14.09.2011.

  1. Emo_Levy

    Emo_Levy Member

    Liittynyt:
    11.06.2011
    Viestejä:
    54
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostin tuommoisen pari kuukautta sitten, hyvin on pelittänyt kortti mutta tuuletus pitää melko kovaa ääntä, kun tarkkaa kuuntelin niin sellainen pieni helinän tapainen ääni tuli, kokeilin 3d markilla että saa kunnolla tuulettimet pyörimään. Onko jollain kokemuksia että pitääkö kortti oikeasti kovaa ääntä vai onko jokin vikana? Alkaa korvissa jo soimaan, kun ääni kuuluu vielä talon toiselle puolelle :D. Kiitos avusta.
     
  2.  
  3. deathline

    deathline Member

    Liittynyt:
    03.04.2010
    Viestejä:
    69
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Oletkos varma, että virtalähde antaa tarpeeksi virtaa? Corsair merkkisissä virtalähteissä ainakin ollut sen tyyppistä ongelmaa, että alkaa pitämään outoa ääntä.
     
  4. Emo_Levy

    Emo_Levy Member

    Liittynyt:
    11.06.2011
    Viestejä:
    54
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Koneessa on 550W cooler masterin 80+ poweri, ei nyt mikään laadukkain mutta tehot kyllä pitäisi riittää? Ja ei se helinä nyt niinkään ole se häiritsevä tekijä, vaan ääni. Voiko olla että vähäinen kotelon tuuletus(define r3 ja 3 tuuletinta :/ ) voisi vaikuttaa siihen? Että voiko se ns. "tukehtua" sinne :D?
     

Jaa tämä sivu