Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.
Elisa Tietoturvapalvelu ongelma
#1
23.1.2012 @ 21:20
slobodan
Lähetä yksityisviesti
Newbie
Kun ajan "täysi tietokoneen tarkistus" niin tarkistus etenee kunnes tulee erääseen tiedostoon jota se jää skannaamaan loputtomasti.
Tiedoston sijainti F-Sn mukaan on erään aseman roskakorissa mikä on outoa koska roskakori on tyhjä. En siis voi etsiä ja poistaa sitä.
Apua kiitos.
Tiedoston sijainti F-Sn mukaan on erään aseman roskakorissa mikä on outoa koska roskakori on tyhjä. En siis voi etsiä ja poistaa sitä.
Apua kiitos.
slobodan
AfterDawn
Ilmoitus
#2
23.1.2012 @ 22:25
1pertti
Senior Member
En tiedä, onko kyse tästä, mutta jos ulkoisesta USB-asemasta (muusta kuin tikusta) poistaa jonkin tiedoston tyhjentämättä roskakoria sen jälkeen, se ei lopullisesti poistu, vaan näkyy roskakorissa taas, kun ulkoinen asema taas kytketään. Et kertonut, millainen tuo "eräs asema" on, mutta jos se on ulkoinen asema, niin kytke se koneeseen ja tyhjennä roskakori uudelleen.
#3
23.1.2012 @ 23:09
Vingeri
AfterDawn Addict
Ainakin minulla jos laittaa (Windows7) kansion asetuksista "Näytä piillotetut tiedostot, kansiot ja asemat". Niin sen jälkeen ulkoiselle levylle tulee näkymiin $RECYCLE.BIN kansio, jonka sisällä on Roskakori..... Ja sinne menee siis ne tiedostot, jotka poistat ulkoiselya levyltä. Näin ainakin luulisin.
#4
23.1.2012 @ 23:11
Lainaus:siis miksi et voi ? ota kansion asetuksista "täppi" pois kohdasta "piilota suojatut käyttö järjestelmän tiedostot" sekä siirrä "täppi" kohtaan "näytä piilotetut kansiot,tiedostot ja asemat" niin kyllä se luulisi löytyvän,eri asia pystytkö poistamaan sitä,jos 1pertti:n neuvo ei toimi niin voit kokeilla poistaa sen semmosella softalla kuin Unlocker
En siis voi etsiä ja poistaa sitä.
#5
25.1.2012 @ 02:42
Ok kiitos: sitten vielä:Mistä löytyy tämä ominaisuus "näytä piilotoetut tiedostot".
Olen yrittänyt etsiä eikä löydy.
P.S.
Se levyasema on ihan normaali kovalevy (yksi kokonainen kovalevy nimetty asemaksi F).
Olen yrittänyt etsiä eikä löydy.
P.S.
Se levyasema on ihan normaali kovalevy (yksi kokonainen kovalevy nimetty asemaksi F).
slobodan
#6
25.1.2012 @ 07:28
Vingeri
AfterDawn Addict
Se löytyy kun menet resurssihallintaan ja sen yläkulmasta Järjestä->Kansion ja haun asetukset->Näytä->



