Subtitle -ongelma Windows 7:ssa .mkv tiedostoissa

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi vikkehh 17.06.2010.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. vikkehh

    vikkehh Member

    Liittynyt:
    17.06.2010
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei,

    Käytän Windows 7:n Media Centeriä (Media Browser -lisäosalla) olen säätänyt kaiken toimimaan yhtä pientä juttua lukuunottamatta: .mkv tiedostoissa ei näy .sub muodossa olevat tekstitykset, .srt:t taasen toimivat täydellisesti. Tämä ongelma on sekä Media Playerissä että Media Centerissä. Normaaleissa .avi tiedostoissa .sub tiedostot pelaavat. Uudelleennimeäminen .sub -> .srt ei auta. Koko tiedosto pitää kääntää, että alkaa toimimaan.

    Olen asentanut seuraavat:
    ffdshow, Haali Media Splitter, AC3Filter ja Vobsub

    system32:ssa olen uudelleennimennyt seuraavat tiedostot:
    MP4SDECD.DLL, MP43DECD.DLL, MPG4DECD.DL ja mfpmp.exe
    (3 ensimmäistä uudelleennimesin googlen mukaan ja sillä tavoin sain muut subit toimimaan Media Centerissä, jälkimmäisen nimesin testiksi alkaisiko auttaa).

    Osaisiko kukaan neuvoa? Olen paininut tämän ongelman kanssa jo useamman illan ja googlesta ei tunnu enää olevan apua. Soittimen vaihto & .sub tiedostojen muuttaminen .srt:ksi eivät ole apukeinoja :)

    Kiitos etukäteen.
     
    Viimeksi muokattu: 17.06.2010
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu