kovalevyn palautus

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi pepsi82 23.02.2010.

  1. pepsi82

    pepsi82 Member

    Liittynyt:
    09.02.2005
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    oon noob vielä näissä asioissa, mutta mutta ongelma ois seuraavan lainen et kaverilla on läppäri mallia dell xps 1530 vista business ja joku apina on menny vaihtaan siihen salasanan (tai sitten kaverini kännissä) yritin ohittaa sitä seuraavalla tavalla: nappasin kovon omaan läppäriin ja osioin,alustin kovon, asensin xp:n ja sit vistan. sit lykkäsin kovon takas delliin takas.
    koneen kun käynnistää niin aluks lähtee päälle sitten vilahtaa sininen ruutu, teksiä en kerkee lukee sitten koko homma lähtee taas alusta. jostain sain sen verran toimintoon stoppia et se ei tunnista kyseistä kovoa enään eli vissiin ajureita hävinny? apuja kaipais vai tarviiko lähtee kovaleyä osteleen?
     
  2.  
  3. LaLLi80

    LaLLi80 Senior member

    Liittynyt:
    23.11.2003
    Viestejä:
    5,010
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    116
    Miksi et vain ohittanut sitä salasanaa? Windows salasanan ohittaa minuutissa ja ohjekin löytyy täältä...taas on menty peffa edellä puuhun kuin extreme duudson jarppi.

    Miksi teit Windows asennuksen omalla koneella etkä sillä koneella missä sen pitäisi toimia? Miksi XP ja sitten Vista? Kun kyse oli ostetusta kannettavasta niin eikö siinä ollut Windows palautusosiota? Luitko koneen ohjeita?
     
  4. pepsi82

    pepsi82 Member

    Liittynyt:
    09.02.2005
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    juu tosiaan mennään persus eellä puuhun, nooh virheistä oppii, kaveri on vissiin ostanut läppärin käytettynä. apuja kaivataan
     
  5. Henry1979

    Henry1979 Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2003
    Viestejä:
    942
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    28
    linuxin live cee deellä boottaa koneen ja nykäsee sileeks (formatoi) sen kovon ja sit boottaa windöös asennus levy sisällä ja asentaa windowsin.
     

Jaa tämä sivu