Kaverin läppärissä netti takkuaa perkuleesti, löytyi kolme eri javaa. Java Console 20 Java Console 23 Java Console 24 Javan sivuilla testiosiossa sanotaan ettei java toimi, ei löydy ohjelmistoa. Ladattiin JavaRa, ei poista mitään, ei luo lokitiedostoa. Ollaan kokeiltu sitä "poista Java Väkisin" ohjetta jossa kikkaillaan rekisteristä, turhaan. Ajettu CCleaner, javaa ei saada pois. Hallintapaneelista ohjelmien asennus, poista java 24, ei onnistu. Valittaa virhettä 1723. Miten helvetissä tuo saadaan pois ?
Onko Windows Installer CleanUpia kokeiltu? Eli tuolla Java pois ja sitten käsin mahd. Javan tiedostot pois. Ymmärrettävää, että tilanne harmittaa, mutta tarvitseeko kaverisi Javaa todella? Jos ei, se kannattaa jättää asentamatta. Aika harva oikeasti tarvitsee Javaa yhtään missään.
Javara http://raproducts.org/click/click.php?id=1 Poistaa muut kuin viimeisen version, viimeinen lähtee normaalisti ohjelman poiston mukana. Ohjelma kannattaa käynnistää järjestelmän valvojan valtuuksilla (hiiren oikea painike). Tuskin java hidstelee, se kun ei ole käynnissä kun java ohjelmaa suoritettaessa.
Nokun ei poista ! Ei poista aikaisempia, eikä voi poistaa normaalisti viimeistä. Enkö jo sanonut ettei javara toimi ? Yritetään tota Win Inst Clean Uppia