IE8 mykkänä

#1 7.11.2011 @ 21:39
Kannettavan HP Pavilion dvG Notebookin (Windows 7 Home Premium) nettiyhteys on WLAN kotiverkon kautta. Yritys käynnistää Explorer-selain päättyy lyhyeen ilmoitukseen ettei Internet Explorer voi näyttää www-sivua. Yritetty on useammalla eri sivulla. Tämä vaiva iski aivan tyhjästä ja yllättäen viikon käyttämättömyyden jälkeen. Verkkoyhteys itsessään kyllä ilmeisesti pelaa niin kuin pitääkin, sillä Windows päivittää itseään ja esim mese pyörii.

IE vianetsintä ja diagnostiikka eivät kerro yhtään mitään enempää, vianmääritys ei pysty tunnistamaan ongelmaa.

Käyttiksen toimintokeskus näyttää lisäksi että virustentorjunta (Norton) on punaisella, Windows ei löydä koneesta. Nortonkin on tähän asti toiminut täysin moitteetta.

Nyt en puhtaana amatöörinä pysty keksimään yhtään mitään millä selaimen saisi toimimaan taas normaalisti. Pitääkö asetuksissa olla välityspalvelin määriteltynä? Mitä ihmettä siihen pitäisi sitten syöttää, jos se tästä on kiinni?! Vai pitääkö IE sitten vaan yksinkertaisesti ladata kokonaan uudelleen?!

Kiitollinen olisin muutamista hyvistä toimivista vinkeistä!
AfterDawn Ilmoitus
#2 18.11.2011 @ 15:10
Onko muita selaimia koneellasi? Jos on, niin voisit kokeilla pääseekö niillä selaamaan nettiä.

Tietokone: Acer Aspire 7520 (Windows Vista) | Kännykkä: Nokia C6-01 | Digiboksi: Topfield TF 5100PVRt | TV: Hitachi 32LD6600
#3 18.11.2011 @ 19:35
päivitä mieluummin se selain. onko Norton maksullinen versio vai ilmainen? jos ilmainen niin veikkaan että se kolkytä päivää on kulunu umpeen ja pitäis maksaa siitä tai hommata joku toinen torjuntaohjelma..
#4 18.11.2011 @ 21:31
Katos IE etusivulta työkalut> ja ettei siellä ole työskentele offline tilassa (ota offline tila pois päältä).

Tai ettei vain nortonissa ole pällä, en muista missä siellä mutta jossakin valikossa on (estä kaikki verkko liikenne) se poiis päältä.
#5 2.12.2011 @ 22:00
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti 6630nokia:
Onko muita selaimia koneellasi? Jos on, niin voisit kokeilla pääseekö niillä selaamaan nettiä.
Koneella ei ole muita selaimia, joita voisin kokeilla -jotenkin umpikujamainen tilanne PC-amatöörille.

meri kommer een
#6 2.12.2011 @ 22:04
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti hynkkis:
päivitä mieluummin se selain. onko Norton maksullinen versio vai ilmainen? jos ilmainen niin veikkaan että se kolkytä päivää on kulunu umpeen ja pitäis maksaa siitä tai hommata joku toinen torjuntaohjelma..
Mitenhän onnistuu tällaisessa tapauksessa näppärimmin selaimen päivitys?!! Nortonista ollaan maksettu ja aikaa pitäisi todellakin olla jäljellä. Mitään ennakkovaroitusviestejä ei esim ole tullut.

meri kommer een
#7 2.12.2011 @ 22:07
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti power_age:
Katos IE etusivulta työkalut> ja ettei siellä ole työskentele offline tilassa (ota offline tila pois päältä).

Tai ettei vain nortonissa ole pällä, en muista missä siellä mutta jossakin valikossa on (estä kaikki verkko liikenne) se poiis päältä.
IE: Offline on pois päältä. Norton: Ongelmana on etten pääse mihinkään kontaktiin Nortonin kanssa.

meri kommer een
#8 2.12.2011 @ 23:20
Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti merona:
Ongelmana on etten pääse mihinkään kontaktiin Nortonin kanssa.
Tarkoitatko, että et saa avattua Nortonia sen enempää työpöydän pikakuvakkeesta kuin tehtäväpalkin oikeassa reunassa olevasta pienoiskuvakkeestakaan?

Voisit kokeilla auttaako järjestelmänpalautus. Ohjeet siihen löytyy tuolta.

Jos järjestelmänpalautus ei auta, joudut ilmeisesti poistamaan Norton-tuotteen ja asentamaan sen uudelleen. Poistotyökalu ja ohjeet löytyy täältä.

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.

Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.

Vastaa tähän viestiketjuun

Lihavointi Kursiivi Punainen väri Lainaus Koodi Lisää kuva Lisää linkki




Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.