1. Tämä sivusto käyttää keksejä (cookie). Jatkamalla sivuston käyttämistä hyväksyt keksien käyttämisen. Lue lisää.

Firefox vie muistia

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Asbel 20.06.2012.

  1. Asbel

    Asbel Member

    Liittynyt:
    16.01.2010
    Viestejä:
    65
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Firefox (13.0.1) vie siis paljon muistia ja pätkii esimerkiksi rullatessa sivua alaspäin yms. Tulikettu vie siis tehtävienhallinan mukaan n. 740 000 - 800 000 kt, ja tämä siis yhden välilehden ollessa auki. Ennen se ei ole vienyt läheskään noin paljon, joten voiko tuo uusin päivitys olla syyllinen? Kun suljen koko selaimen ja käynnistän uudelleen, niin tuo muistin käyttö pysyy hetken normaalina, mutta sitten taas kiipeää tuonne korkeuksiin. Osaisiko joku siis neuvoa kuinka tuota saisi ehkä laskettua hieman normaalinpiin lukemiin?
     
  2.  
  3. mcmopo

    mcmopo Active member

    Liittynyt:
    01.07.2003
    Viestejä:
    1,507
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    68
    Itsellä oli kanssa sama ongelma. En jaksanut lähteä sen kanssa tappelemaan vaan vaihdoin suoraan Auroraan (firefox aurora). Käytännössä sama selain mutta ainakin minulla korjaantui moni ongelma mitkä olivat tulleet uusimpien päivitysten takia.

    Ei suoranaisesti korjausohje mutta en muutakaan keinoa keksinyt.
     
  4. Pikasepe

    Pikasepe Member

    Liittynyt:
    15.08.2011
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Sama muistin menetys oli minunkin koneelle Firefoxin kanssa. Vaihdoin Exploreriin ja nopeus palasi entiselleen.
     
    Viimeksi muokattu: 20.06.2012
  5. Juppiter

    Juppiter Member

    Liittynyt:
    29.04.2012
    Viestejä:
    43
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    En tiedä vaikuttaako lisäosien käyttö (jos niitä on paljon) suoranaisesti muistinkäyttöön,
    mutta voisi kokeilla käynnistää kaikki lisäosat pois päältä, ja katsoa mitä tapahtuu.

    Jos huono/epäyhteensopiva/buginen lisäosa aiheuttaisi tuollaista.

    Itselläni tällä hetkellä auki kahdeksan välilehteä,
    lisäosia käytössä seitsemän kappaletta, ja muistinkäyttö n. 300megaa.
     
  6. Pikasepe

    Pikasepe Member

    Liittynyt:
    15.08.2011
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Soitin Asuksen tukeen, jossa puhuttiin vain englantia. Ottivat kuitenkin vastaan suomalaisen puhelinumeron. Tuki soitti jonkin ajan kuluttua. Ainoa ohje oli, että asenna Windows 7 uudelleen ja ongelma katoaa. Pidin ohjetta liian suuri töisenä.
    Onneksi täältä löytyi ratkaisu, jos jatkan Tuliketun käyttöä. Ei tuossa Explorerissa liene mitää vikaa?
     
  7. Pikasepe

    Pikasepe Member

    Liittynyt:
    15.08.2011
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Yritin korjata hidastumista ja poistin Firefoxin. Latasin sitten uudelleen vanhemman version, mutta hidastus on edellen tallella. Explorer toimii yhä nopeamin. Tosin tämän kirjoittamisessa on hidastumista, jos joutuu esim. korjaamaan tekstiä.
     
  8. Osku58

    Osku58 Regular member

    Liittynyt:
    22.03.2006
    Viestejä:
    256
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Oletko poistanut myös Firefoxin työkansion, jossa sijaitsevat Firefoxin asetustiedostot?
     
  9. Pikasepe

    Pikasepe Member

    Liittynyt:
    15.08.2011
    Viestejä:
    67
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Poistin Firefoxin Revo Uninstaller ohjelmalla. Se vie luullakseni kaiken Firefoxiin liittyvän?
     

Jaa tämä sivu