css servu apua

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi weeq 09.01.2011.

  1. weeq

    weeq Member

    Liittynyt:
    21.07.2009
    Viestejä:
    48
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Moi. En tiiä tuliko väärään osioon, mutta tein counter-strike sourceen servun tänää ja mappina de_dust2. Pingi on jotai 1-17. Joskus ehkä 20. Aika alhanen, mut ei oo kyllä pelaajia mut voiks se olla jotai 1-5 latency jos pyörii vaa ja oon toisessa servussa pelaamassa ja sit pingi on siinä toisessa servussa 60-70.

    100/5 meganen netti(Elisa) kaapelissa. Koneen tiedot allekirjotuksessa.

    Servun ip: 91.157.17.217:27015 | targetarena.com



    kiitos jo etukäteen!
     
    Viimeksi muokattu: 09.01.2011
  2.  
  3. Lurppax

    Lurppax Member

    Liittynyt:
    18.07.2009
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    En ymmärtänyt kysymystä? Voiko sun oman servun ping olla 1-5 jos oot jollain toisella samaan aikaan pelaamassa?
    Ilmeisesti kyseessä on dedicated johon olet lähiverkon kautta mennyt, niin kyllä se voi olla 1-5. Omalla listenserverillä se on 0, mutta dedicated serverissä tulee pieni viive tuolla tavalla.

    E: Ja ei ole oikea alue.
     
    Viimeksi muokattu: 09.01.2011
  4. weeq

    weeq Member

    Liittynyt:
    21.07.2009
    Viestejä:
    48
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo siis serverini pingi on 1-10 ja se ei oikeastaan muutu vaikka pelailen jossain muualla servulla jossa on pelaajii? Eli ei kai tarvii oikeen tehä mitää, kait se on normaalia?
     
  5. Lurppax

    Lurppax Member

    Liittynyt:
    18.07.2009
    Viestejä:
    61
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onko tuo serveri siis sinun koneella ja netillä pyöritetty? Koska jos, niin ei se ping paljoo muutu kun ei kerta pelaajia ole, mutta jos pelaat itse toisaalla ja serverilläsi on porukkaa, niin kyllä se ping totta kai nousee kun ei kaikki kaista ole sinun serverin käytössä, vaan osa menee muualle.
    Mutta ei se tuolla nettiyhteydellä hirveesti muutu, jos se vain toimii suurinpiirtein tuolla nopeudella.
     
  6. weeq

    weeq Member

    Liittynyt:
    21.07.2009
    Viestejä:
    48
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo omalla koneella. Speedtest näyttää tätä: [​IMG]
     

Jaa tämä sivu