WuAuServ komentosarja suomeksi?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Noope 24.07.2009.

  1. Noope

    Noope Member

    Liittynyt:
    13.12.2007
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Voisiko joku suomentaa tämän komentosarjan noin pääpiirteittäin? Sain sen tuesta kun yksi Framework päivitys ei asentunut.
    Voiko tätä soveltaa muihinkin päivitysongelmiin?
    Sen jälkeen kun tämä viimeinen Vista service pack 2 tuli on ollut vaikeuksia asentaa päivityksiä onnistuneesti.

    net stop WuAuServ
    net stop bits
    net stop cryptsvc
    ren %windir%\SoftwareDistribution SDold
    ren %windir%\system32\Catroot2 CR2old
    net start WuAuServ
    net start bits
    net start cryptsvc

    Kiitos.
     
  2.  
  3. Noope

    Noope Member

    Liittynyt:
    13.12.2007
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eikö kukaan kerkiäisi vastaamaan?
     
  4. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Ensiksi pysäytetään palvelut Windows Update, BITS (Background Intelligent Transfer Service) -palvelu, Salauspalvelut.
    Sitten muutetaan %windir%\SoftwareDistribution kansion nimeksi SDold ja %windir%\system32\Catroot2 kansion nimeksi CR2old
    Lopuksi käynnistetään edellä suljetut palvelut uudelleen.

    En usko että tätä kannattaa käyttää "muihinkin päivitysongelmiin", tosin en tiedä mitä mahdat niillä tarkoittaa.
     
  5. Noope

    Noope Member

    Liittynyt:
    13.12.2007
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Siis näiden palveluiden pysäyttäminen, kansion nimien muuttaminen ja sitten palveluiden uudelleenkäynnistäminen auttaisi Windows Updatea toimimaan normaalisti?

    Ongelma on tämä, SP2 jälkeen kun käynnistää koneen horrostilasta, päivitykset eivät lataudu IE8:lla kunnolla. Latausprosentti jää jumittamaan johonkin lukemaan, on pakko keskeyttää lataus, ja käynnistää kone uudelleen, koska silloin päivitykset latautuvat ja asentuvat normaalisti. Ja kun koneen tuossa jumituksen jälkeen boottaa, niin se alkaa suorittamaan 'määritetään päivityksiä', mutta ei pääse mihinkään, kun ei ole asentanutkaan mitään, ei ole lukemaa 1/3 jne. Jolloin on pakkosammutettava virtanapista, bootattava, ja voila, päivitykset onnistuvat.

    Automaattipäivitykset on käytössä niin, että itse valitsen mitä asennan. Ongelmaraporteissa on aina WindowsWcpOtherFailure3 ja CbsPackageServicingFailure.

    edit: Ai joo, otin automaattipäivitykset pois käytöstä nyt kun ajattelin, että se ehkä auttais, nehän voi tarkistaa sieltä Updatesta itsekin
     
    Viimeksi muokattu: 30.07.2009

Jaa tämä sivu