Windows Vistan uudelleen asennus

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi uupee 09.12.2009.

  1. uupee

    uupee Member

    Liittynyt:
    27.03.2006
    Viestejä:
    73
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    Ajattelin tehdä Oman kannettavaani (Acer travelmate 5720) kaksi vuotis siivoukset, eli käytönnössä kaikki tiedostot pois ja kovalevy ihan tyhjäksi ja Windows uusiksi. Mikä olisi paras tapa tehdä tämä kyseinen toiminto? En omista Windows Vistan palautus levyjä, eli kuinka saisin tehtyä ne. Löysin koneeltani Acer eRecovery Management ohjelman jolla voi luoda tehdasasetuslevykkeen, onko tuo niin kuin recovery disc, jolla voin asentaa vistan uudelleen.

    Tullaanko product keytä kysymän jos tuolla tehdasasetuslevyltä asentaa käyttiksen uudelleen. Tarra on kulunut melkein kokonaan pois eikä saa kaikista merkeistä selvää. Onko tuo product key jossain muualla esim. jossain tiedostoissa? Käyttis siis 32-bittinen Vista business.
     
  2.  
  3. friis

    friis Active member

    Liittynyt:
    25.02.2004
    Viestejä:
    1,203
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Tehdasasetuslevykkeellä voit asentaa windowsin uudestaan. Koneessasi on myöskin todennäköisesti palaustusosio, jolta voit asentaa windowsin uudestaan ilman että sinun tarvitsee polttaa levyjä. Palautusosiolta asennus alkaa kun painat koneen käynnistymisen yhteydessä ATL + F10 (muistaakseni).

    Keyfinder ohjelmalla saat selville Windowsin Product keyn.
    http://www.magicaljellybean.com/keyfinder/
     
  4. uupee

    uupee Member

    Liittynyt:
    27.03.2006
    Viestejä:
    73
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    18
    Kiitos tästä. Tuosta palautusosiosta vielä. Ilman levyjä jos asennan windowsin uudelleen, niin tyhjentääkö se kovon samalla kokonaan... täysin tyhjäksi....?
     
  5. friis

    friis Active member

    Liittynyt:
    25.02.2004
    Viestejä:
    1,203
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Siellä on ainakin vaihoehtona palauttaa kone tehdasasetuksiin, eli siihen tilaan missä kone oli kun sen ostit. Uskoisin että vaihtoehtoina on myös korjausasennus ja pelkkä windowsin asennus. Itse en ole koskaan tehnyt palautusta/asennusta palaustusosiolta, joten en voi olla varma. Koneesi manuaalista löytyy varmaan lisätietoja.
     
  6. apumies

    apumies Regular member

    Liittynyt:
    18.06.2006
    Viestejä:
    471
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ne palautuslevyt kannattaa myös polttaa jos esimerkiksi kovalevy menee joskus rikki.
     
  7. leffa1

    leffa1 Regular member

    Liittynyt:
    07.01.2009
    Viestejä:
    361
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    kyllä se alustaa sen C aseman mutta d asemaa ei eli poista itse d asemalta kaikki tiedostot se muistaakseni varoittaa että c asemalle kirjoitetaan kaikki uudestaan
     

Jaa tämä sivu