Windows Vista poisti sivupalkin itsestään?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi temple69 10.02.2010.

  1. temple69

    temple69 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2007
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    28
    Eilen huomasin, ettei windowsin sivupalkki latautunut ollenkaan käynnistyksessä. En asiaan hirveästi kiinnittänyt huomioita, paitsi kun se ei ilmestynyt tänäänkään. Ajattelin, että se käynnistystäppi on varmaan poistunut sieltä asetuksista. Vaan ei:

    Pääsen kohtaan jossa lukee Windowsin sivupalkin ominaisuudet, kun klikkaan siitä, se nakkaa Explorer.exe errorin "Sovellusta ei löydy"

    Alapuolella lukee "Lisää piensovelluksia windowsin sivupalkkiin", klikkaan siitä ja sanoo samaa: Explorer.exe error "C:/Program ei löydy"

    Katson Program files kansiota, mutta siellä kyllä on kansio nimeltään Windows Sidebar ja siellä on tiedostoja sisällä, mutta ei toimi ei.

    Kyseessä siis 32bit Vista, (vitun vista). Onko mitään keinoa saada se takaisin? Kiitos syvästi auttajille.

    EDIT: Kokeilin palauttaa järjestelmän, ei silti toimi.
     
    Viimeksi muokattu: 10.02.2010
  2.  
  3. ugge

    ugge Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2007
    Viestejä:
    1,146
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    48
    Googletuksen jälkeen löytyi seuraavaa:
     
    Viimeksi muokattu: 10.02.2010
  4. temple69

    temple69 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2007
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    28
    Tehty ja tässä lopputulokset:

    Ensimmäisen rivin nakkasin komentoriviin, vilahti blue screen ja kone käynnistyi uudelleen. Kokeilin nakata rivit uudelleen, sain laitettua kaikki ilman blue screeniä. Sivupalkki lähti käyntiin. Sammutin koneen ja lähdin asioille. Avasin koneen, ja taas sivupalkki on kadonnut.. :/ Kokeilin nakata vielä uudelleen noi samat komennot, sivupalkki lähti jälleen käyntiin. Käynnistin koneen uudelleen ja se katosi jälleen. :mad:

    Mitä vittua!! Menee oikeasti hermot, onko vielä jotain ässää hihassa? Kiitti sulle hirveesti.
     
  5. temple69

    temple69 Regular member

    Liittynyt:
    28.09.2007
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    3
    Pisteet:
    28
    Hv, taas oli niin helvetisti apua.
     
    Viimeksi muokattu: 16.02.2010

Jaa tämä sivu