Windows vista ja "blackscreen"

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Rethulion 09.12.2011.

  1. Rethulion

    Rethulion Member

    Liittynyt:
    09.12.2011
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli meikäläisellä on ongelma windows vistan ja vista on 32bittinen home premium versio. Eli pelasin illalla wowia ja aamulla kun koneen käynnistin niin se ilmoittaa, että kone on suljettu väärin tai mitä vastaavaa ilmoittaakin. Antaa vaihtoehtoisesti käynnistää windowsin normaalisti tai windowsin ja komentorivin / windowsin ja verkkoyhteyden etcetc.
    Kun valitsee minkä tahansa niin käy samalla tavalla; Kun valitsee vaikka normaali käynnistyksen niin alkaa normaalisti käynnistämään windowsia, mutta kun pitäisi salasanaa laittaa niin näyttö pysyy mustana ja vain hiiren kursori näkyy. Kaikissa muissa kun valitsee niin käy siis sama. Mikä tilanne, onko jotain mahdollista kotikonstia mitä voi tehdä?
     
  2.  
  3. Rethulion

    Rethulion Member

    Liittynyt:
    09.12.2011
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Lisäys, kun antaa seistä tarpeeksi kauan paikallaan niin kone siirtyy vikasietotilaan missä kaikissa kulmissa lukee vastaava teksti
     
  4. Datanen

    Datanen Guest

    Liittynyt:
    21.09.2010
    Viestejä:
    5,322
    Kiitokset:
    68
    Pisteet:
    108
    Käyttiksen uudelleen asennus ainakin auttaa ongelmaan, jos mikään muu ei auta. Kai olet tehnyt tietokoneesta palautuslevyt?
     
  5. Rethulion

    Rethulion Member

    Liittynyt:
    09.12.2011
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eipä ole tallella. Kiitos joka tapauksessa, mut onko muita ehdotuksia?
     
  6. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    jos kerran saat sen käyntiin vikasietotilassa niin kokeile järjestelmän palautusta,se löytyy käynnistys kuvakkeen alta->kaikki ohjelmat->Apuohjelmat->järjestelmä työkalut.
    tai vaihto ehtoisesti kirjoittamalla suorita ikkunaan rstrui
     
  7. Rethulion

    Rethulion Member

    Liittynyt:
    09.12.2011
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Siis vikasietotila ei poikkea muuten kuin, että kaikissa kulmissa lukee vikasietotila. Eli en voi siinä tehdä yhtään mitään.
     

Jaa tämä sivu