Windows 7 yhteensopivuus Asus P5LD2 SE emolevyn kanssa

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi murrrr456 01.11.2009.

  1. murrrr456

    murrrr456 Member

    Liittynyt:
    12.08.2009
    Viestejä:
    22
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hei,
    Onko kellään kokemuksia Asus P5LD2 SE emolevyn yhteensopivuudesta Windows 7:n kanssa. Windows 7:n uppgrade advisor ei valittanut asiasta. Asuksen sivuilta en löytänyt kuitenkaan ajuripäivitystä. Nykyisin minulla on Vista. Kiitoksia etukäteen vastauksista.
     
  2.  
  3. heikki75

    heikki75 Regular member

    Liittynyt:
    23.10.2007
    Viestejä:
    1,563
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    48
    Jos Upgrade Advisor ei ole ilmoittanut ongelmista niin silloin emolevysi komponentit ovat yhteensopivia 7:n kanssa, eikä sinun tarvitse komponenteille 7:n ajureita netistä etsiä, ladata, eikä asentaa.

    Upgrade Advisor ohjelmalla voit tarkistaa onko tietokoneesi valmiina Windows 7:aa varten jo ennen 7:n hankkimista. Yhdistä kaikki laitteesi ja kytke niihin virta (esim digikamera ja tulostin), jotta ohjelma voi tarkistaa myös ne.

    Jos Upgrade Advisor löytää esim verkkosovittimen jonka ajuria ei ole 7:n asennuslevyllä niin kyseisen verkkosovittimen kohdalla on teksti "Siirry ennen Windows 7:n asentamista laitteen valmistajan WWW-sivustoon ja lataa uusin ohjain tälle laitteelle. Asenna tallennettu ohjain Windows 7:n asentamisen jälkeen." Eli tallennetaan verkkosovittimen ajuri esim USB-muistille ennen 7:n asennusta.

    http://img12.imageshack.us/img12/2054/upgradeadvisor.jpg
     
    Viimeksi muokattu: 01.11.2009
  4. koirra

    koirra Member

    Liittynyt:
    27.06.2006
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hyvin toimii, p5ld-se rev 1.0 ja pentium d rossuna.
     

Jaa tämä sivu