Windows 7 ei käynnisty

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi NHK 04.06.2010.

  1. NHK

    NHK Member

    Liittynyt:
    17.05.2007
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Jeps, tänään kotiin tullessani yritin avata tietokonetta lepotilasta.

    Musiikki pätki, näytölle ei tullut mitään viestiä koneesta, ja kovalevy huusi hunajaa. Nyt sitä on tuossa hetken verran koitettu aukoa, mutta tuloksetta. Koneen kun käynnistää, näyttö/näppis/hiiri ei saa minkäänlaista signaalia ja kone jää yksinään hurisemaan

    Mikähän mahtaa olla vikina? Koneen osistakin on takuut menneet umpeet, joten jos jotain on rikki niin ei auta ostaa kuin uudet.

    Sellainen vielä, n. viikko sitten koitin avata tiedostoja kovalevyltä, tiedostot aukesivat erittäin hitaasti, nykien ja jotkin kuvat vain osittain. Uudelleenkäynnistyksen jälkeen kone toimi moitteettomasti.

    Käyttöjärjestelmänä toimii Win7 Ultimate 32b, pidän konetta jatkuvasti lepotilassa jos en itse käytä sitä.
     
  2.  
  3. jarsaman

    jarsaman Regular member

    Liittynyt:
    05.01.2007
    Viestejä:
    2,038
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Niin kuin itsekin varmaan arvelit, kovalevyvialta vaikuttaa.
     
  4. Satanah

    Satanah Member

    Liittynyt:
    25.03.2010
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    vedä virtapistokkeet irti ja anna olla vähän aikaa ja käynistä uudelleen jos vaikka lähtis kaikki komponentit mukaan käynistykseen.
    tai käy biossa ,tallenna biossi muuttamatta mitään jos vaikka auttaisi. säädä lepotilat pois winnissä, usemmiten niistä ei ole kuin haittaa ja virran säästö olematonta.
     

Jaa tämä sivu