Windows 98 koneelta hävisi 256 väriä kun muutin. Nyt ohjaus paneelista lyötyy vaan 2 ja 16 väriä. voisko siihen saaha jotenkin ne värit takas? lyötyykö ne siitä koneelta vai pitäskö mun ettiä netistä jotakin ajureita. aijemmin toimi sillä samalla näytöllä kaikki värit
niin voisko joku ystävällinen tyyppi kertoa että missä vika ja että saako siihen niitä värejä ja miten?
kyllähän kahella värillä pärjää jo ihan hyvin varmaan kannattais päivittää näytönohjaimen ajurit,mut vähän epäilen ettei siitä ole hyötyä,jos värit jäi vanhaan asuntoon niin veikkaisimpa että joko näytönohjaimessa tai näytössä vikaa. Windows 98 alkaa olee jo semmosta museo kamaa et oliskohan syytä päivittää "vähän" uudempaan käyttikseen.
Liekö pitäs soittaa uudelle asukkaalle joka vanhassa asunnossa nyt on että unohtuko ne värit johonki? jos se viittis vaik ettiä ja tuua ne siulle?
Tuossa Make_72 anto enemmän kuin asiallisen vastauksen. Jollei tuo auta,niin seuraavaksi on syytä kääntyä ammattiavun puoleen.
Jos joku jauhaa sitä ihteään, mieti tarviiko niihin ruveta kuittailemaan takas, annat vaan olla, jos ei läppä miellytä. Sillä se jauhanta yleensä lakkaa. Ja sit Asiaan, todellakin kannattaa kokeilla päivitellä ne näyttiksen ajurit ja kattoa onko näyttis koneessa kunnolla kiinni. Saattanut muuton yhteydessä irrota tai löystyä ihan fyysisesti. Näyttiksen mallin ja merkin löytääpi Speccyllä tahi GPU-Zlla, ja jos ei ole kyse läppäristä, kannattaa ajurit ladata joko nVidian tai AMDn sivuilta, oikeat sivut löytyy varmasti kun lyö kuukkeliin "nVidia video drivers" tai "ATI video Drivers" riippuen näyttiksen mallista.
sen verran viellä et koska värit jäi vanhaan kämppaan niin olet varmaankin irrottanut näytön VGA-piuhan kuljetuksen ajaksi,niin oletko varma että laitoit sen samaan paikkaan takasin kiinni.ettet vaikka laittanut sitä emolevyssä olevaan integroituun näytönohjaimeen vaikka koneessa olisi erillinen näytönohjain.