Mielenkiintoinen tilanne. Asennettaessa Windows XP Pro:ta (SP3) uusi kone sammuu yllättäen. Kone on juuri kasattu ja piuhojen pitäisi olla oikeissa paikoissa jne. Kone buuttaa hyvin XP:n asennus CD:n ja kovalevyn saa osioitua jne. Sitten kun kone käynnistyi uudelleen, että XP:n asennus alkaa kunnolla, niin kone sammuu itsekseen jonkun 2-4min päästä. Sellainen huomio kuitenkin, että kun koneen käynnistää niin ruudulla vilahtaa teksti "No hard disc detected", mutta biosissa ko. kovalevy näkyy. Emolevy: Asus P5Q Pro Prossu: Intel Quad 9550 Muisteina: 2xKingston Hyper x (2Gb) Näytönohjain: Asus GeForce GTX275 Kovalevy: WesternDigital 1Tb (SATA) DVD-asema: Samsung SH-S223 (SATA) Power: Antec 500w Mikähän voisi olla kapulana rattaissa? Edit: Kokoonpano.
Asensitko asennuksen alkuvaiheessa SATA-ajurit ? Kysyy asennuksen alussa tekstillä " paina f6 asentaaksesi ulkopuoliset ajurit" . XP tarvitsee niitä, osatakseen asentaa/toimia SATA-levyltä.
Levykkeen kautta yritetty asentaa, mutta ei auta. Kaverin konetta yritetään kasata. Itselläni ei moisia ongelmia ollut. Eipä auttanut. Tässä on kuitenkin taas joku mystisen yksinkertainen probleema, mutta ku hoksais vaan mikä. Edit: Nyt tapahtui jotain, että koneen käynnistyksen alussa kone löytää kovalevyn, mutta asennus jymähtää kuitenkin jälleen samaan kohtaan. Nyt kokeiltu myös NLite nimisellä ohjelmalla, että SATA ajurit on liitetty osaksi Win XP:n asennuslevyä, mutta asennus jökkää jälleen. Ehkä pikkaisen alkaa turhautumaan.
Kokeile toisella sata-kaapelilla. Joskus noissa on aika huonot liittimet, jotka ei saa kunnon kontaktia
Kannattaa myös koittaa jotain linuxia,esim.ubuntua asentaa,kyllä senkin asennus jossain kohtaa tökkää,jos kone ei näe kiintolevyä,tällä tavalla voisi vain koittaa rajata ongelmaa,että onko se vain xp:n vai kaikkien käyttöjärjestelmien riesana. ps.Noin tehokkaaseen koneeseen suosittelisin windows 7 64-bittistä versiota,osaa hyödyntää paremmin koneen tehoja.
Mjooh.. Emme jaksaneet enää leikkiä, vaan tökkäsimme sisään Windows Vistan. Nyt tosin ihmetyttää prosessorin lämpötila. Bios näyttää lämmöksi 82 ja Speedfan 80 astetta. Että mitä ihmettä? Prossu (Intel Quad 9550) on ostettu Boxed versiona, jossa siis tuuletin + tahnat mukana. Tuuletin toimii (ainakin pitäisi) niin kuin pitää.
tarkista onko kaikki kulmat jäähystä kunnolla kiinni. Tai oikeestaan kannattaa ottaa irti kokonaan ja laittaa paikalleen uudestaan, ja varmistaa että jokainen kiinnike "naksahtaa" paikalleen oikein (en nyt tiedä minkälainen kiinnitysmekanismi tossa on mutta kuitenkin)
No ni.. Siinähän se syy olikin. Yksi tuulettimen nurkka oli löysässä (paina + käännä 90astetta tyyppinen muoviruuvi). Kiitoksia.