Tapahtumalokissa lähes 3000 merkintää. Normaalia? (Win7 64bit)

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi tireny 18.04.2010.

  1. tireny

    tireny Member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Win

    Ongelmana koneessani on, että se sammuu kesken raskaiden pelien pelaamisen (Crysis, Half Life Episode 2). Olen haeskellut ratkaisua jo lukuisista lähteistä sitä kuitenkaan löytämättä.

    Hiljatain löysin toimintokeskuksen kautta tapahtumalokin, joka kirjaa virheitä, varoituksia ja kriittisiä ilmoituksia. Niitä on kertynyt reilut 2800 varoitusta marraskuusta lähtien. Kriittisissä ilmoituksissa on kirjattu juuri ne hetket, kun kone on sammunut.

    Sinänsä tuo tapahtumaloki ei paljoa auta, kun se ilmoittaa, että tapahtuma 41, Lähde: Kernel-power. Tiedot voi myös lähettää Microsoftille, mutta eipä sieltäkään ratkaisua näihin vikoihin löydy.

    Listassa on myös kirjauksia "Istunnon Homegroup Log aloittaminen epäonnistui. Virhe: 0xC0000035." Onko tuollaisia vikoja ns. kaikilla vai pitäisikö tuo lista pitää puhtaana ja pyrkiä korjaamaan kaikki tällaiset viat? Laitoin kyseiset raportit microsoftin tekniseen tukeen, mutta vastausta ei ole kuulunut...

    Tosiaan käytössäni on windows 7 64bit Home premium ja tuo kaatumisongelma on alkanut uuden näyttiksen myötä (Club3D HD4890 SE) Laitehallinnasta löytyi myös tuntematon laite ATI Tool Device, mikä ei ilmeisesti toimi 64bit järjestelmässä. Poistin kyseisen ajurin, muttei silläkään ollut vaikutusta ongelmaani.
     
  2.  
  3. Pukli

    Pukli Regular member

    Liittynyt:
    17.10.2007
    Viestejä:
    303
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itsellä on 75000 merkintää, muttei kyllä ongelmia sen kummemmin. Kerran on heittänyt bluescreenin, kun oli prossun siileihin kertynyt vähän liikaa pölyä.

    Että kaippa niitä raportteja sinne kertyy itse kullakin, ettei sen suhteen hätää, mutta tuo pelien kaatuminen ei varmaan ole ihan tervettä siihen kannattaisi keksiä ratkaisu.
    Mitä nyt alkuun tulee mieleen niin lämmöt on syytä tarkistaa sekä ajurit päivittää jos ei vielä ole uusimpia käytössä.
    Nopealla googletuksella löytyi tuohon kernel power ongelmaan liittyvä tread:
     
  4. tireny

    tireny Member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo, kiitoksia lohduttavasta tiedosta. Lämpöjen kanssa ei pitäisi olla ongelmaa, prossu käy n. 40 asteisena, näyttis puolestaan max 60 asteisena.

    Ajurit on uusimmat myös kaikissa koneen osissa, olen käyttänyt DriverMaxia siihen tarkoitukseen. Täytyneekin kokeilla, jos tuo kikka auttaisi, ettei anna kovalevyjen sammuttaa virtoja. Toivottavasti se olisi ratkaisu kaatuiluun :)
     
  5. tireny

    tireny Member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tänään sain seuraavan virheilmoituksen:

    Tietokone on käynnistetty uudelleen virhetarkistuksen vuoksi. Virhetarkistus: 0x1000007e (0xffffffffc0000005, 0xfffff88004eb2a20, 0xfffff880097626f8, 0xfffff88009761f60). Vedoksen tallennuspaikka: C:\Windows\Minidump\041910-18205-01.dmp. Raportin tunnus: 041910-18205-01.

    Ei näyttänyt siis auttavan tuo, ettei päästä kiintolevyjä sammumaan...
     
  6. Pukli

    Pukli Regular member

    Liittynyt:
    17.10.2007
    Viestejä:
    303
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mitäs virus torjuntaa käytät? Tuolla oli miltein saman tapainen virheilmoitus johon ratkaisuna oli virustorjunnan vaihtaminen.

    Noh jos ei kuitenkaan nortonia löydy koneelta niin ongelmaan on myös ehdoteltu käynnistyksen korjausta:
    Eli cd sisään ja kokeilet asennus levyltä korjaus kohtaa.
     
  7. tireny

    tireny Member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo, käytössä on F Secure 9, eli jos sen kanssa ei mitään ihmeempiä ole. TOSIN. Koneen käynnistyessä se jäätyy hetkeksi, kunnes Control Alt Del yhdistelmä palauttaa kaiken ennalleen. Tapahtumalokiin tuli kirjaus:

    Lähteen F-Secure Gatekeeper tapahtumatunnuksen 1 kuvausta ei löydy. Tätä tapahtumaa kutsuvaa osaa ei ole asennettu paikalliseen tietokoneeseen tai asennus on vioittunut. Voit asentaa osan paikalliseen tietokoneeseen tai korjata sen asennuksen.

    Jos tapahtuma tallennettiin toisesta tietokoneesta, tapahtumien yhteyteen on ehkä sisällytettävä näyttötietoja.

    Tapahtumaan sisällytettiin seuraavat tiedot:
    \Device\HarddiskVolume1\Program Files (x86)\F-Secure\common\fpshx.eng

    Määritettyä resurssityyppiä ei löydy vedostiedostosta

    Eli voisikohan vika olla kuitenkin virustorjunnassa. Täytyypä kokeilla sammuttaa se ja katsoa, toimiiko kone paremmin. Yritin käydä tänään lävitse järjestelmätiedostojen tarkistuksen (sfc.exe), mutta komentorivi vain vilahtaa näytöllä ja sammuu.. Mielestäni aiemmin tuo toiminto on kuitenkin toiminut. Täytyneepä siis kokeilla tuota Windowsin korjausasennusta.

    Kiitoksia jo tässä vaiheessa ratkaisuehdotuksista, toivottavasti saan näiden avulla koneen toimimaan toivotulla tavalla :)
     
  8. tireny

    tireny Member

    Liittynyt:
    25.11.2007
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Windowsin asennuslevyn sisäänlaitto vaikutti melko mielenkiintoiselta, ei se tarjoa edes korjaavaa asennusta, pelkästään Clean installin tai päivityksen Windows 7:aan, ihan niinkuin koko windows 7 ei olisi alkuunkaan asennettu. Mielenkiintoista. Otan nyt varmuuskopiot koneesta ja katsotaan mitä windowsin "uudelleenasennus" saa aikaan
     

Jaa tämä sivu